fbpx

Najstarsze hotele środkowego zachodu USA

Kąpiel w wannie pełnej ginu? Balkon z którego przemawiał Abraham Lincoln? Duch szeryfa błądzący po piętrach? Najstarsze hotele środkowego zachodu USA mają niezwykłą historię. W większości z nich można także dziś zanocować.

 

 

NAJSTARSZE HOTELE ŚRODKOWEGO ZACHODU USA

 

Duża część hoteli z tego regionu powstała jako odpowiedź na potrzeby rozwoju biznesu, zwłaszcza sieci kolejowej. Część hoteli ma najlepsze lata już za sobą. Jest jednak kilka prawdziwych perełek splątanych z niesamowitą historią Stanów Zjednoczonych.

Znajdziecie tutaj mnóstwo małych hotelików, często wyglądających niemal identycznie jak kilkadziesiąt lat temu. Właściciele dbają o nawiązania do przeszłości, nawet w tak prosty sposób jak historie o nawiedzaniu hoteli przez duchy pierwszych właścicieli.

 

 

REZERWACJE

 

Przy hotelach zamieszczone są linki do dwóch systemów rezerwacyjnych, z których sam korzystam (booking.com oraz hotels.com). Większość hoteli jest dostępna w obu systemach, jednak niektóre można zarezerwować wyłącznie w jednym lub drugim. Jeśli przy opisie umieszczony jest tylko jeden link – oznacza to, że tylko w tym systemie możliwa jest rezerwacja.

Oto najstarsze hotele środkowego zachodu USA, w ten sposób nazywa się pas stanów rozciągający się w północnej części środka tego kraju.

 

 

NAJSTARSZY HOTEL W STANIE ILLINOIS – The DeSoto House Hotel

W dniu otwarcia 9 kwietnia 1855 Tge DeSoto House Hotel był określany jako największy hotel na Zachodzie. Powstał w czasach największej prosperity miejscowości Galena, która była ówcześnie jednym z największych portów rzecznych.

Hotel został nazwany na cześć Hernando de Soto, hiszpańskiego żeglarza i odkrywcy, który ponoć jako pierwszy Europejczyk dotarł do brzegów rzeki Mississippi.

W odróżnieniu od większości opisywanych hoteli ten został zmniejszony, pierwotnie miał 5 kondygnacji, obecnie tylko trzy.

DeSoto House Hotel gościł wiele historycznych postaci, które z jego balkonu przemawiały do tłumów na placu. 23 lipca 1856 do tłumów przemawiał Abraham Lincoln.

Dwa pokoje hotelowe były kwaterą główną Ulissesa S. Granta w czasie jego kampanii prezydenckiej. To także tutaj wyprawiono na jego cześć bal powitalny na 2000 osób gdy powrócił do rodzinnego miasta po zwycięskiej wojnie secesyjnej.

Jak wiele podobnych miejsc DeSoto House Hotel przeżył pożar, a także niszczycielski wybuch kotła w piwnicach. Obecnie hotel jest po gruntownej renowacji z końca XX wieku.

Galena znajduje się około 180 mil na zachód od Chicago.

Hotel dostępny na: wyłącznie bezpośrednio.

NAJSTARSZY HOTEL W STANIE INDIANA – Historic Broadway Hotel

 

Najstarszy hotel w Indianie, w mieście Madison powstał w roku 1841. W odróżnieniu od wielu hoteli z tej listy, nie odbyły się w nim żadne historyczne wydarzenia. Nie nocował chyba też tutaj nikt znaczący skoro historia tego nie zapamiętała.

Ale przyznacie, że sam fakt, iż hotel działa nieprzerwanie od 179 lat robi wrażenie, prawda?

Madison leży około 90 mil na południowy wschód od Indianapolis.

Hotel dostępny na: wyłącznie bezpośrednio.

 

NAJSTARSZY HOTEL W STANIE IOWA – Hotel Julien

Hotel w tym miejscu w Dubuque powstał już w roku 1839. Początkowo nazywał się The Walples House, od nazwiska właściciela – Petera Waplesa, bogatego kupca z miasteczka.

Hotel był wtedy mniejszy, ale i tak rzucał się w oczy przyjeżdżającym do miasteczka gościom. W jego wnętrzach gościli między innymi Abraham Lincoln, Buffalo Bill oraz Mark Twain. Hotel znany był z wyśmienitej kuchni.

Po perypetiach związanych z pożarami i przebudowami ostatecznie od 1962 roku hotel zmienił nazwę na Hotel Julien.

Dubuque leży około 180 mil na zachód od Chicago.

Hotel dostępny na:  booking.com   hotels.com

 

NAJSTARSZY HOTEL W STANIE KANSAS – Midland Railroad Hotel

Hotel powstał w 1899 roku w miejscowości Wilson, w związku z powstaniem linii kolejowej między Kansas City a Denver. W jego wnętrzach odbywały się swego rodzaju targi, na których handlowcy pokazywali swoje towary. W podziemiach hotelu znajduje się do dzisiaj specjalne pokazowe pomieszczenie.

Hotel bardzo podupadł w czasach wielkiego kryzysu lat 30-tych. Do tego stopnia, że na drugim piętrze został zamieniony na kurnik, w którym hodowano drób na posiłki serwowane w restauracji na parterze.

Na początku XX wieku, po remoncie, hotel został przywrócony do jego pierwotnego stanu.

Wilson leży około 230 mil na zachód od Kansas City.

Hotel dostępny na: hotels.com

 

NAJSTARSZY HOTEL W STANIE MICHIGAN – Island House Hotel

Hotel został wybudowany przez niejakiego Charlesa O’Malleya w roku 1852 jako nadmorski kurort. Budynek znajduje się na wyspie Mackinac Island, na jeziorze Huron.

W tym czasie wyspa stała się jednym z najpopularniejszych miejsc na letni wypoczynek w USA. Po śmierci założyciela zarząd przejęła jego córka Rose Van Allen Webster – wtedy hotel został rozbudowany.

Rodzinny interes upadł wraz ze śmiercią pani Webster. Kolejni spadkobiercy nie chcieli prowadzić hotelu, w efekcie czego budynek stał pusty od 1938 roku.

Po dziesięcioleciach powolnego popadania w ruinę ostatecznie budynek został całkowicie odrestaurowany w latach 70-tych XX wieku, a następnie uznany za Michigan Historic Landmark.

Mackinac Island leży około 300 mil na północ od Detroit.

Hotel dostępny na:  booking.com  oraz  hotels.com

 

NAJSTARSZY HOTEL W STANIE MINNESOTA – St. James Hotel

 

 

Historia tego hoteli sięga roku 1875, został otwarty w Święto Dziękczynienia tego roku. Hotel został wybudowany w miejscowości Red Wing nad brzegiem Mississippi.

W tym czasie okolica była amerykańskim centrum handlu pszenicą i często goszczący tam biznesmeni postanowili ufundować hotel.

Kuchnia hotelu stała się tak sławna, że parowce płynące po Mississippi specjalnie dostosowywały rozkład rejsów tak by goście mogli w tym hotelu zjeść kolację.

Red Wing leży około 50 mil na południowy wschód od Minneapolis.

Hotel dostępny na:   booking.com    hotels.com

 

NAJSTARSZY HOTEL W STANIE MISSOURI – The Elms Hotel and Spa

Hotel został otwarty w miejscowości Excelsior Springs po raz pierwszy w 1888 roku. Budowla powstała dla kuracjuszy przybywających w tą okolicę do źródeł mineralnych, które pozwalały wyleczyć się z wielu chorób.

Początki hotelu były tragiczne i tylko niebywałej wytrwałości mieszkańców Excelsior Springs hotel zawdzięcza to, że istnieje do dziś.

Pierwszy hotel po otwarciu funkcjonował zaledwie 10 lat, po czym został zniszczony w ogromnym pożarze, w 1898 roku.

Po kolejnych 10 latach rozpoczęła się odbudowa hotelu, który został oddany do użytku rok później, w 1909. I niestety działał mniej więcej tyle samo ile trwała odbudowa – kolejny budynek spłonął doszczętnie w październiku 1910 roku.

Po tych doświadczeniach został wybudowany nowy hotel, już nie drewniany lecz z wapienia. Ten budynek został oddany do użytku w 1912 roku i w tym kształcie stoi do dzisiaj.

Hotel był ulubionym miejscem gangsterów z czasów prohibicji. Bywali tutaj m.in. Al Capone, Pretty Boy Floyd oraz Bugsy Moran. W tym czasie organizowano w hotelu nielegalne gry hazardowe, ponoć wanny niektórych apartamentów były pełne ginu.

W hotelu nieoficjalnie nocował też Harry S. Truman, gdy chciał odpocząć od zgiełku kampanii prezydenckiej.

Excelsior Springs leży około 30 mil na wschód od Kansas City.

Hotel dostępny na:   booking.com    hotels.com

 

NAJSTARSZY HOTEL W STANIE NEBRASKA – Argo Hotel

 

Historic Argo Hotel / Facebook

 

Hotel liczy niewiele ponad 100 lat, powstał w w 1912 roku w miejscowości Crofton. Jego historia także wiąże się z rozwojem sieci kolejowej.

Gdy przez miasteczko Crofton poprowadzono linię kolejową zwiększona działalność gospodarcza w okolicy spowodowała, że potrzebny był też hotel.

Crofton leży około 340 mil na północ od Kansas City.

Hotel dostępny na: wyłącznie bezpośrednio.

 

 

NAJSTARSZY HOTEL W STANIE NORTH DAKOTA – Carroll House Hotel

 

Hotel powstał w 1889 roku w miejscowości Fullerton, która swoją nazwę zawdzięcza rodzinie Fullertonów mieszkających tam od osiedlenia.

Budynek hotelu był centralnym punktem miasta, na drugim piętrze była sala balowa. Ale było to także miejsce spotkań lokalnej społeczności i koncertów. Później ze względu na zwiększenie zapotrzebowania sala balowa została podzielona na pokoje noclegowe.

Fullerton leży około 300 mil na północny zachód od Minneapolis.

Hotel dostępny na: wyłącznie bezpośrednio.

 

NAJSTARSZY HOTEL W STANIE OHIO – The Golden Lamb Hotel

Założyciel hotelu wydał na licencję na jego prowadzenie 4 dolary. Było to w czasach gdy miejscowość Lebanon dopiero powstawała, był rok 1803. A licencja opiewała na dom publicznej rozrywki.

Na przestrzeni lat w hotelu gościło ponoć łącznie 12 prezydentów, poczynając od Johna Quincy Adamsa a Georgu W. Bushu kończąc.

Hotel jest ponoć najdłużej nieprzerwanie działającym interesem w stanie Ohio, a jednocześnie najdłużej działającym hotelem prowadzonym przez tą samą rodzinę. Jest to rodzina Jonesów, którzy kupili budynek w 1926 roku.

Lebanon leży około 30 mil na północny wschód od Cincinnati.

Hotel dostępny na:   hotels.com

 

NAJSTARSZY HOTEL W STANIE SOUTH DAKOTA – Bullock Hotel

Historic Bullock Hotel / Facebook

 

Hotel został założony w 1895 roku. Jego właścicielem był Seth Bullock, od którego nazwiska pochodzi nazwa hotelu. Był on jednocześnie szeryfem w Deadwood.

Miejscowi wierzą, że Seth Bullock do dzisiaj trzyma pieczę nad hotelem, w ten sposób tłumaczą wszystkie niespodziewane dźwięki jakie zdarzają się w hotelowych zakamarkach.

Deadwood leży około 600 mil na zachód od Minneapolis.

Hotel dostępny na:  booking.com     hotels.com

 

NAJSTARSZY HOTEL W STANIE WISCONSIN – Baker House

Budynek pod nazwą Redwood Cottage został wybudowany w roku 1885 w miejscowości Lake Geneva. Początkowo był letnią rezydencją niejakiej pani Emily Baker.

W przeciwieństwie do wielu historycznych hoteli z tej listy budynek nigdy nie został zniszczony, ani przebudowany. Jego większość jest zachowana w pierwotnym stanie, który podlegał tylko renowacji.

We wnętrzu można znaleźć wiele zdobień, podłóg czy kafelków, które są unikalne. Podłogi są wykonane z 5 różnych gatunków drewna, wewnątrz znajduje się 13 kominków.

Na przestrzeni ponadstuletniej historii hotel był też modnym sanitarium, w którym walczyli z uzależnieniami zamożni mieszkańcy Chicago. Był też oczywiście miejscem nielegalnych imprez zakrapianych alkoholem w czasach prohibicji.

Po zakończeniu ostatniej restauracji wnętrz hotelu, na cześć pierwszej właścicielki, zmieniono jego nazwę na Baker House.

Lake Geneva leży około 80 mil na północny zachód od Chicago.

Hotel dostępny na:  hotels.com

 

 

NAJSTARSZE HOTELE ŚRODKOWEGO ZACHODU USA – MAPA

 

Poniżej mapa z zamieszczonymi wszystkimi najstarszymi hotelami w każdym stanie (będą się pojawiać na mapie w miarę jak będą publikowane kolejne posty).

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
cezary
cezary
4 lat temu

Lubie te klimaty., Piekne budynki
 

PODOBNE

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Tanie sieci hotelowe w USA

Tanie sieci hotelowe w USA - które są najtańsze, gdzie zanocować, gdzie i kiedy dokonywać rezerwacji przed wyjazdem do Stanów. Wszystko to co powinniście...

Wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce

Jak można było się spodziewać wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce jest znaczny. Oto ceny w najpopularniejszych polskich miastach, które pozwolą wam...

Wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie

Nastały ciężkie czasy dla podróżników. Niestety, widać bardzo duży wpływ wojny na ceny w turystyce na świecie. Oto kilka popularnych wśród Polaków kierunków, które...

Najlepsze hotele w USA w 2021 roku

Marzyliście czasem żeby spędzić noc w najlepszym hotelu w Mieście Grzechu? Poznajcie najlepsze hotele w USA w 2021 roku według rankingu Readers' Choice Awards....

Najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA

Ostatnia część serii o historycznych hotelach Ameryki - tym razem najstarsze hotele zachodniego wybrzeża USA. Coś dla was, jeśli lubicie poczuć ducha czasów gorączki...
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x