fbpx

Kiedy znów polecimy na wakacje do USA?

Marzenie wielu Polaków miało się spełnić w 2020 roku. Jednak pandemia pokrzyżowała te plany. Teraz wszyscy zastanawiają się kiedy znów polecimy na wakacje do USA? Czy jeszcze w tym roku czy dopiero w 2021?

 

 

KIEDY ZNÓW POLECIMY NA WAKACJE DO USA?

 

Jeśli chodzi o sam lot to jest właściwie najprostsze pytanie. Odpowiedź brzmi – gdy linie lotnicze dostaną na to pozwolenie od władz amerykańskich.

A na to ciągle się nie zanosi. Obecnie nie są wydawane ani nowe wizy ani zezwolenia ESTA. Do Stanów nie można polecieć w ogóle bezpośrednio ze strefy Schengen, ani z Wielkiej Brytanii.

W ostatnich dniach pojawiły się zapowiedzi wznowienia możliwości lotu za ocean. Ale dotyczyć to ma jak na razie tylko osób podróżujących w interesach, studentów itp.

Nie ma jak dotąd żadnych informacji o możliwości wyjazdów turystycznych.

 

 

COVID-19 W USA

 

O ile sytuacja z epidemią jest w miarę ustabilizowana w Europie, o tyle w USA w ostatnim czasie lawinowo rośnie liczba chorych. Aktualnie dzienny przyrost ilości chorych w całych USA wynosi ponad 73.000.

dane: safacts.org

 

Oczywiście największy przyrost jest w regionach największych miast, co można łatwo zobaczyć na poniższej mapce.

 

Kiedy znów polecimy na wakacje do USA?
dane: safacts.org

 

Wyjątkiem jest tutaj Nowy Jork, który był początkowo najbardziej doświadczony przez pandemię.

dane: google.com

Ale w innych popularnych w okresie wakacyjnym miastach sytuacja jest znacznie gorsza niż jeszcze miesiąc czy dwa miesiące temu.

Na Florydzie najwięcej nowych przypadków jest w Miami i jego najbliższej okolicy.

W Kalifornii najwięcej chorych przybywa w samym Los Angeles i jego okolicach.

Biorąc pod uwagę to co działo się w Europie wydaje się, że nie należy się spodziewać istotnych spadków zachorowań wcześniej niż za miesiąc lub półtora.

Aktualne dane możecie śledzić sami na stronie usafacts.org

 

 

PROTESTY I PRZESTĘPCZOŚĆ

 

Ostatnim elementem – ale chyba najważniejszym – jaki należy brać pod uwagę jest dramatyczny wzrost przestępczości w USA w ostatnim czasie.

Na ulicach często odbywają się protesty, przy okazji których dochodzi do aktów przemocy czy wręcz bijatyk. Także pomiędzy protestującymi a obserwatorami.

W ostatnich tygodniach znacząco wzrosła przestępczość w  większości dużych metropolii. W Nowym Jorku w jeden lipcowy weekend było ponad 40 strzelanin. I choć statystyki są dalekie od tych jakie były w NYC na początku lat 90-tych, to są znacznie wyższe niż zeszłoroczne.

W Chicago, Portland, Kansas City czy Albuquerque sytuacja jest tak zła, że prezydent Trump planuje wysłać tam dodatkowe siły federalne dla opanowania sytuacji.

 

 

ZATEM NA KIEDY MOŻNA PLANOWAĆ WYJAZD DO USA?

 

Wszystko to należy brać pod uwagę jeśli chcecie wybrać się na wakacje za ocean. Z pewnością w tym roku na typowe wakacje, zwłaszcza w wielkich miastach nie ma co liczyć. Zwłaszcza, że przy zwiększonej przestępczości ulice szybko pustoszeją wieczorami. Chociaż Times Square jest niemal pusty przez cały dzień – a normalnie w ciągu dnia przewijało się tam co najmniej 300.000 ludzi.

Lepiej przełożyć wyjazd na przyszły rok, kiedy już sytuacja się uspokoi. Pod koniec bieżącego roku w USA odbędą się wybory, w wyniku których najprawdopodobniej zmieni się lokator Białego Domu. A wraz z nim zmieni się też zapewne polityka wewnętrzna i być może będzie szansa na uspokojenie nastrojów społecznych w USA.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x