fbpx

Kanion Antylopy nie dla fotografów

Navajo Nation Parks and Recreation ogłosiło, że w grudniu po raz ostatni w Upper Antelope Canyon odbędą się toury fotograficzne. Tym samym od stycznia 2020 – Kanion Antylopy nie dla fotografów.

 

 

TURYŚCI, CORAZ WIĘCEJ TURYSTÓW

 

Kanion Antyopy, a zwłaszcza jego najbardziej znana część – Upper Antelope Canyon stała się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Arizonie. Każdego przedpołudnia kilka licencjonowanych przez Navajo Nation Parks and Recreation firm wprowadza do kanionu tysiące zwiedzających.

 

W praktyce wygląda to tak, że co kilkadziesiąt minut pod wejście do kanionu podjeżdżają kolejne terenówki wypełnione turystami. Wewnątrz kanionu chwilami jest tłok jak w tramwaju w godzinach szczytu i praktycznie trudno mówić już nawet o przyjemności z jego zwiedzania.

 

 

 

KANION ANTYLOPY NIE DLA FOTOGRAFÓW

 

O ile w przypadku zwykłych turystów tłok nie zawsze bywa problemem, o tyle dla fotografów tłok właściwie wyklucza możliwość fotografowania.

 

Bo w praktyce wyglądało to tak, że 10-osobowa grupa fotograficzna w ciągu 2h pobytu w kanionie miała tylko kilkanaście minut na zdjęcia. A wszyscy fotografujący mieli jednocześnie dokładnie ten sam kadr. W tym czasie na 2 minuty były zatrzymywane wycieczki by nie wchodzić fotografom w kadr, choć nie zawsze się to udawało.

 

O swoich wrażeniach złych wrażeniach z takiej fotograficznej wycieczki pisałem we wpisie Kanion Antylopy – Upper Antelope Canyon.

 

 

Kanion Antylopy nie dla fotografów

 

 

DECYZJA Navajo Nation Parks and Recreation

 

Jak się łatwo domyślić fotografowie nie byli zachwyceni. Bo płacąc o wiele więcej niż pozostali turyści dostawali bardzo niewiele. Cena wejścia fotograficznego to 125$, natomiast zwykłego zwiedzania to 60$.

Dodatkowo jeśli ktoś chciał legalnie publikować komercyjnie zdjęcia musiał wykupić zezwolenie kosztujące kolejne 100$.

 

Musiało się tak skończyć. W internecie pojawiły się tysiące opinii uczestników fotograficznych wejść, w których wieszali oni psy na organizatorach wycieczek. Sam byłem autorem dokładnie takiej negatywnej relacji.

 

W takim wypadku została podjęta wspólna decyzja wszystkich operatorów wycieczek i zarządu parków należących do Navajo. Do Upper Antelope Canyon od 2020 roku nie będą organizowane toury fotograficzne. Ostatnie wejście fotograficzne odbędzie się za tydzień – 20 grudnia 2019 – i nie ma już na nie biletów.

 

Jednocześnie zostały podniesione ceny na pozostałe wejścia z 60$ do 62$. Ale nie podano jeszcze cen za wejścia w południe, kiedy słońce jest najwyżej, a w kanionie jest najwięcej światła. W 2019 bilety na ten tour były po 75$ od osoby.

 

 

 

FOTOGRAFOWANIE W KANIONIE ANTYLOPY

 

Co to oznacza w praktyce? Oczywiście zwiedzający będą mogli zabierać do Upper Antelope Canyon ze sobą aparaty fotograficzne i robić zdjęcia. Jednak nie można ze sobą wziąć statywu.

 

I oczywiście nie da się już zrobić zdjęć bez jakiś osób w kadrze. W praktyce jedyne ciekawe kadry będą możliwe gdy będziecie fotografować skały ponad głowami turystów.

 

Miłośnikom fotografii pozostaje wybrać się np. do położonego w pobliżu Kanionu X, w którym nadal są organizowane wejścia fotograficzne. Jednak obawiam się, że niestety znacznie więcej osób będzie chciało go zobaczyć i sfotografować. A to w niedługim czasie może doprowadzić do podobnej sytuacji jak w Upper Antelope Canyon.

 

Moje wrażenia z fotografowania w tym kanionie możecie przeczytać we wpisie  Antelope Canyon X. Ten kanion znajduje się kilka mil od Upper Antelope Canyon, ale nie jest tak sławny, a dzięki temu zwiedzanie go jest ciągle przyjemnością.

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Myśli Potarganej
2 lat temu

Szkoda, że nie zdążyłam…

PODOBNE

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

OMNY Card – nowy system opłat za transport w Nowym Jorku

Od lat transport w Nowym Jorku płaciliśmy za pomocą MetroCard. NYC wprowadził nowy system opłat za transport. Nazywa się OMNY i jest znacznie prostszy w obsłudze. Jak z niego skorzystać?

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska

Będą nowe parki narodowe w USA?

Pytanie raczej nie czy będą nowe parki narodowe w USA, ale kiedy. Amerykanie rozważają właśnie włączenie do systemu parków także miejsc związanych historią drugiej połowy XX wieku.

Porównanie New York Pass – który wybrać?

Zaraz po tym jak zdecydujecie o wyprawie do Nowego Jorku pojawia się pytanie, który karnet na zwiedzanie wybrać. Oto porównanie New York Pass wg aktualnych cen.

Death Valley po powodzi – częściowe otwarcie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nastąpiło częściowe otwarcie Death Valley po powodzi, która zniszczyła infrastrukturę parku. Jednak znaczna część parku pozostaje nadal niedostępna.

Nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA

Od 1 marca 2023 wprowadzona zostanie nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA. Wszystkie przychody uzyskane w ten sposób będą przez park przeznaczane na utrzymanie infrastruktury i obsługę turystów.

Death Valley NP jest zamknięty do odwołania

Skutki wyjątkowo obfitych ulew doprowadziły do tego, że Death Valley NP jest zamknięty do odwołania. Skala kataklizmu jest określana jako opady 1000-lecia. KATASTROFALNE ULEWY W...
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x