fbpx

Kanion Antylopy nie dla fotografów

Navajo Nation Parks and Recreation ogłosiło, że w grudniu po raz ostatni w Upper Antelope Canyon odbędą się toury fotograficzne. Tym samym od stycznia 2020 – Kanion Antylopy nie dla fotografów.

 

 

TURYŚCI, CORAZ WIĘCEJ TURYSTÓW

 

Kanion Antyopy, a zwłaszcza jego najbardziej znana część – Upper Antelope Canyon stała się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Arizonie. Każdego przedpołudnia kilka licencjonowanych przez Navajo Nation Parks and Recreation firm wprowadza do kanionu tysiące zwiedzających.

 

W praktyce wygląda to tak, że co kilkadziesiąt minut pod wejście do kanionu podjeżdżają kolejne terenówki wypełnione turystami. Wewnątrz kanionu chwilami jest tłok jak w tramwaju w godzinach szczytu i praktycznie trudno mówić już nawet o przyjemności z jego zwiedzania.

 

 

 

KANION ANTYLOPY NIE DLA FOTOGRAFÓW

 

O ile w przypadku zwykłych turystów tłok nie zawsze bywa problemem, o tyle dla fotografów tłok właściwie wyklucza możliwość fotografowania.

 

Bo w praktyce wyglądało to tak, że 10-osobowa grupa fotograficzna w ciągu 2h pobytu w kanionie miała tylko kilkanaście minut na zdjęcia. A wszyscy fotografujący mieli jednocześnie dokładnie ten sam kadr. W tym czasie na 2 minuty były zatrzymywane wycieczki by nie wchodzić fotografom w kadr, choć nie zawsze się to udawało.

 

O swoich wrażeniach złych wrażeniach z takiej fotograficznej wycieczki pisałem we wpisie Kanion Antylopy – Upper Antelope Canyon.

 

 

Kanion Antylopy nie dla fotografów

 

 

DECYZJA Navajo Nation Parks and Recreation

 

Jak się łatwo domyślić fotografowie nie byli zachwyceni. Bo płacąc o wiele więcej niż pozostali turyści dostawali bardzo niewiele. Cena wejścia fotograficznego to 125$, natomiast zwykłego zwiedzania to 60$.

Dodatkowo jeśli ktoś chciał legalnie publikować komercyjnie zdjęcia musiał wykupić zezwolenie kosztujące kolejne 100$.

 

Musiało się tak skończyć. W internecie pojawiły się tysiące opinii uczestników fotograficznych wejść, w których wieszali oni psy na organizatorach wycieczek. Sam byłem autorem dokładnie takiej negatywnej relacji.

 

W takim wypadku została podjęta wspólna decyzja wszystkich operatorów wycieczek i zarządu parków należących do Navajo. Do Upper Antelope Canyon od 2020 roku nie będą organizowane toury fotograficzne. Ostatnie wejście fotograficzne odbędzie się za tydzień – 20 grudnia 2019 – i nie ma już na nie biletów.

 

Jednocześnie zostały podniesione ceny na pozostałe wejścia z 60$ do 62$. Ale nie podano jeszcze cen za wejścia w południe, kiedy słońce jest najwyżej, a w kanionie jest najwięcej światła. W 2019 bilety na ten tour były po 75$ od osoby.

 

 

 

FOTOGRAFOWANIE W KANIONIE ANTYLOPY

 

Co to oznacza w praktyce? Oczywiście zwiedzający będą mogli zabierać do Upper Antelope Canyon ze sobą aparaty fotograficzne i robić zdjęcia. Jednak nie można ze sobą wziąć statywu.

 

I oczywiście nie da się już zrobić zdjęć bez jakiś osób w kadrze. W praktyce jedyne ciekawe kadry będą możliwe gdy będziecie fotografować skały ponad głowami turystów.

 

Miłośnikom fotografii pozostaje wybrać się np. do położonego w pobliżu Kanionu X, w którym nadal są organizowane wejścia fotograficzne. Jednak obawiam się, że niestety znacznie więcej osób będzie chciało go zobaczyć i sfotografować. A to w niedługim czasie może doprowadzić do podobnej sytuacji jak w Upper Antelope Canyon.

 

Moje wrażenia z fotografowania w tym kanionie możecie przeczytać we wpisie  Antelope Canyon X. Ten kanion znajduje się kilka mil od Upper Antelope Canyon, ale nie jest tak sławny, a dzięki temu zwiedzanie go jest ciągle przyjemnością.

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Myśli Potarganej
3 lat temu

Szkoda, że nie zdążyłam…

PODOBNE

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...

Zniesienie wymogu szczepienia przy podróży do USA

Wielu turystów oczekiwało na tą informację. Biały Dom ogłosił bliskie zniesienie wymogu szczepienia przeciw COVID-19 przy podróży do USA. DATA ZNIESIENIA WYMOGU SZCZEPIEŃ DLA PODRÓŻUJĄCYCH...

Formuła 1 w Las Vegas

W tym roku na fanów sportów samochodowych za oceanem czeka wyjątkowa gratka. Formuła 1 w Las Vegas. Nocny wyścig ulicami miasta, który będzie można obserwować nawet ze swojego pokoju hotelowego.

Najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku

Kiedy Manhattan zaczął rosnąć w górę? Czy najstarsze drapacze chmur w Nowym Jorku ciągle jeszcze stoją? Które to są budynki? Zapraszam do spojrzenia wstecz, o niemal 150 lat, tego w historię wielkiego miasta.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie

Jeśli wybieracie się w najbliższych miesiącach zagranicę to jest okazja zaoszczędzić. Najwięksi pośrednicy zapowiedzieli, że wkrótce wzrosną ceny karnetów na zwiedzanie najpopularniejszych na świecie...

Koszt wyjazdu do USA w 2023 roku

Zaczynasz planować wyprawę do Stanów? Zobacz jaki jest koszt wyjazdu do USA w 2023 roku. I jak zmieniły się poszczególne ceny od początku ubiegłego...

Angels Landing – zasady wejść w roku 2023

Zion National Park ogłosił terminy zapisów na loterię dla osób, które chcą wejść na szlak do fenomenalnego punktu widokowego Angels Landing. Program zezwoleń w 2022...
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x