fbpx

Kanion Antylopy nie dla fotografów

Navajo Nation Parks and Recreation ogłosiło, że w grudniu po raz ostatni w Upper Antelope Canyon odbędą się toury fotograficzne. Tym samym od stycznia 2020 – Kanion Antylopy nie dla fotografów.

 

 

TURYŚCI, CORAZ WIĘCEJ TURYSTÓW

 

Kanion Antyopy, a zwłaszcza jego najbardziej znana część – Upper Antelope Canyon stała się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Arizonie. Każdego przedpołudnia kilka licencjonowanych przez Navajo Nation Parks and Recreation firm wprowadza do kanionu tysiące zwiedzających.

 

W praktyce wygląda to tak, że co kilkadziesiąt minut pod wejście do kanionu podjeżdżają kolejne terenówki wypełnione turystami. Wewnątrz kanionu chwilami jest tłok jak w tramwaju w godzinach szczytu i praktycznie trudno mówić już nawet o przyjemności z jego zwiedzania.

 

 

 

KANION ANTYLOPY NIE DLA FOTOGRAFÓW

 

O ile w przypadku zwykłych turystów tłok nie zawsze bywa problemem, o tyle dla fotografów tłok właściwie wyklucza możliwość fotografowania.

 

Bo w praktyce wyglądało to tak, że 10-osobowa grupa fotograficzna w ciągu 2h pobytu w kanionie miała tylko kilkanaście minut na zdjęcia. A wszyscy fotografujący mieli jednocześnie dokładnie ten sam kadr. W tym czasie na 2 minuty były zatrzymywane wycieczki by nie wchodzić fotografom w kadr, choć nie zawsze się to udawało.

 

O swoich wrażeniach złych wrażeniach z takiej fotograficznej wycieczki pisałem we wpisie Kanion Antylopy – Upper Antelope Canyon.

 

 

Kanion Antylopy nie dla fotografów

 

 

DECYZJA Navajo Nation Parks and Recreation

 

Jak się łatwo domyślić fotografowie nie byli zachwyceni. Bo płacąc o wiele więcej niż pozostali turyści dostawali bardzo niewiele. Cena wejścia fotograficznego to 125$, natomiast zwykłego zwiedzania to 60$.

Dodatkowo jeśli ktoś chciał legalnie publikować komercyjnie zdjęcia musiał wykupić zezwolenie kosztujące kolejne 100$.

 

Musiało się tak skończyć. W internecie pojawiły się tysiące opinii uczestników fotograficznych wejść, w których wieszali oni psy na organizatorach wycieczek. Sam byłem autorem dokładnie takiej negatywnej relacji.

 

W takim wypadku została podjęta wspólna decyzja wszystkich operatorów wycieczek i zarządu parków należących do Navajo. Do Upper Antelope Canyon od 2020 roku nie będą organizowane toury fotograficzne. Ostatnie wejście fotograficzne odbędzie się za tydzień – 20 grudnia 2019 – i nie ma już na nie biletów.

 

Jednocześnie zostały podniesione ceny na pozostałe wejścia z 60$ do 62$. Ale nie podano jeszcze cen za wejścia w południe, kiedy słońce jest najwyżej, a w kanionie jest najwięcej światła. W 2019 bilety na ten tour były po 75$ od osoby.

 

 

 

FOTOGRAFOWANIE W KANIONIE ANTYLOPY

 

Co to oznacza w praktyce? Oczywiście zwiedzający będą mogli zabierać do Upper Antelope Canyon ze sobą aparaty fotograficzne i robić zdjęcia. Jednak nie można ze sobą wziąć statywu.

 

I oczywiście nie da się już zrobić zdjęć bez jakiś osób w kadrze. W praktyce jedyne ciekawe kadry będą możliwe gdy będziecie fotografować skały ponad głowami turystów.

 

Miłośnikom fotografii pozostaje wybrać się np. do położonego w pobliżu Kanionu X, w którym nadal są organizowane wejścia fotograficzne. Jednak obawiam się, że niestety znacznie więcej osób będzie chciało go zobaczyć i sfotografować. A to w niedługim czasie może doprowadzić do podobnej sytuacji jak w Upper Antelope Canyon.

 

Moje wrażenia z fotografowania w tym kanionie możecie przeczytać we wpisie  Antelope Canyon X. Ten kanion znajduje się kilka mil od Upper Antelope Canyon, ale nie jest tak sławny, a dzięki temu zwiedzanie go jest ciągle przyjemnością.

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Myśli Potarganej
4 lat temu

Szkoda, że nie zdążyłam…

PODOBNE

Brooklyn Bridge – ikona Nowego Jorku

Brooklyn Bridge to nie tylko most – to ikona, legenda i nieskończona inspiracja dla fotografów z całego świata. Zanurz się w jego fascynującą historię i odkryj, dlaczego spacer po jego deskach to fascynujące doświadczenie.

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Wulkan na Islandii – erupcja online

Bardzo wiele osób chciałoby zobaczyć wybuch wulkanu na Islandii na żywo. Z przyczyn oczywistych ma na to szansę tylko garstka ludzi. Można jednak śledzić erupcję online i znacznie bezpieczniej.
2
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x