fbpx

Excelsior Pass – covidowy paszport Nowego Jorku

Nowy Jork jest pierwszym stanem w USA, gdzie właśnie wprowadzono covidowy paszport – Excelsior Pass. Ułatwi on odwiedzającym stan i miasto kupno biletów i zwiedzanie. I choćby częściowy powrót do normalności.

 

 

CO TO JEST EXCELSIOR PASS?

 

Excelsior Pass to aplikacja, którą wszyscy chętni mogą pobrać na swój telefon komórkowy. Logując się do niej swoim imieniem i nazwiskiem posiadacz telefonu zostanie zidentyfikowany. Na tej podstawie system sprawdzi czy ta osoba została wcześniej zaszczepiona lub czy wykonała ostatnio test na covid i czy jego wynik był negatywny.

Dzięki temu kupując bilety, czy chcąc wejść do zamkniętej przestrzeni będzie można udowodnić, że posiadacz telefonu nie jest nosicielem koronawirusa.

 

Excelsior Pass - covidowy paszport by zwiedzić Nowy Jork

 

System został zaprojektowany przez firmę IBM, której przedstawiciele sugerują, że to rozwiązanie mogłoby być także w Unii Europejskiej. Dzięki temu łatwiej byłoby podróżować zarówno po Europie jak i za ocean.

 

 

GDZIE MOŻNA SKORZYSTAĆ Z EXCELSIOR PASS?

 

Cały system jest obecnie wdrażany. Wykorzystanie Excelsior Pass zapowiadają m.in. Madison Square Garden oraz Union Square Centre.

Docelowo rozwiązanie ma być stosowane także w teatrach, na stadionach i innych arenach sportowych. Korzystać z niego będą także organizatorzy imprez firmowych, przyjęć weselnych.

Excelsior Pass - covidowy paszport Nowego Jorku

 

Na razie rozwiązanie ma działać wyłącznie wobec mieszkańców USA. Nie wiadomo czy i kiedy zostanie rozszerzone na Europejczyków.

Z pewnością jest to pierwszy krok ku powrotowi do Nowego Jorku turystów. Na razie tylko krajowych. Jeśli rozwiązanie się przyjmie i zacznie być – zgodnie z intencją władz Nowego Jorku – szerzej  stosowane to z pewnością pozwoli na otwarcie coraz większej ilości usług. Na szersze otwarcie oczekują zwłaszcza rozrywka, kultura i gastronomia.

Dla Europejczyków istotne jest to czy z takiego paszportu zdecydują się też korzystać linie lotnicze wiozące turystów do USA. Wydaje się, że najszybciej można liczyć na podjęcie w tym kierunku kroków przez Unię Europejską jako całość, a nie na pojedyncze państwa z osobna. Trzymajmy kciuki.

 

Aplikacja jest dostępna na Androida i na iOS. Według przedstawicieli IBM nowojorczycy pobrali ją już setki tysięcy razy.

 

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Nowy Jork podnosi ceny biletów

Od dziś, od północy miasto Nowy Jork podnosi ceny biletów na wszystkie usługi transportu publicznego. Drożeje między innymi najpopularniejsze wśród turystów metro.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.

Porównanie Las Vegas Pass – który wybrać?

Wybierasz się do Miasta Grzechu, chcesz kupić karnet i zaoszczędzić na zwiedzaniu? Zobacz porównanie cen Las Vegas Pass. Znajdź najlepsze atrakcje czekające na turystów. Las...

Nowy Jork pogrąża się w smogu z kanadyjskich pożarów

Płoną ogromne połacie lasów w Kanadzie, wiejące od północy wiatry zwiewają dym na wielkie miasta wschodniego wybrzeża. Od kilku godzin Nowy Jork pogrąża się...

Sztuczna inteligencja i Photoshop. Witamy w Matrixie.

Sztuczna inteligencja i Photoshop już wkrótce sprawią, że nie będziecie mieli bladego pojęcia czy to co widzicie jest realne. Oto przykład pochodzący z prostego...

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x