fbpx

Excelsior Pass – covidowy paszport Nowego Jorku

Nowy Jork jest pierwszym stanem w USA, gdzie właśnie wprowadzono covidowy paszport – Excelsior Pass. Ułatwi on odwiedzającym stan i miasto kupno biletów i zwiedzanie. I choćby częściowy powrót do normalności.

 

 

CO TO JEST EXCELSIOR PASS?

 

Excelsior Pass to aplikacja, którą wszyscy chętni mogą pobrać na swój telefon komórkowy. Logując się do niej swoim imieniem i nazwiskiem posiadacz telefonu zostanie zidentyfikowany. Na tej podstawie system sprawdzi czy ta osoba została wcześniej zaszczepiona lub czy wykonała ostatnio test na covid i czy jego wynik był negatywny.

Dzięki temu kupując bilety, czy chcąc wejść do zamkniętej przestrzeni będzie można udowodnić, że posiadacz telefonu nie jest nosicielem koronawirusa.

 

Excelsior Pass - covidowy paszport by zwiedzić Nowy Jork

 

System został zaprojektowany przez firmę IBM, której przedstawiciele sugerują, że to rozwiązanie mogłoby być także w Unii Europejskiej. Dzięki temu łatwiej byłoby podróżować zarówno po Europie jak i za ocean.

 

 

GDZIE MOŻNA SKORZYSTAĆ Z EXCELSIOR PASS?

 

Cały system jest obecnie wdrażany. Wykorzystanie Excelsior Pass zapowiadają m.in. Madison Square Garden oraz Union Square Centre.

Docelowo rozwiązanie ma być stosowane także w teatrach, na stadionach i innych arenach sportowych. Korzystać z niego będą także organizatorzy imprez firmowych, przyjęć weselnych.

Excelsior Pass - covidowy paszport Nowego Jorku

 

Na razie rozwiązanie ma działać wyłącznie wobec mieszkańców USA. Nie wiadomo czy i kiedy zostanie rozszerzone na Europejczyków.

Z pewnością jest to pierwszy krok ku powrotowi do Nowego Jorku turystów. Na razie tylko krajowych. Jeśli rozwiązanie się przyjmie i zacznie być – zgodnie z intencją władz Nowego Jorku – szerzej  stosowane to z pewnością pozwoli na otwarcie coraz większej ilości usług. Na szersze otwarcie oczekują zwłaszcza rozrywka, kultura i gastronomia.

Dla Europejczyków istotne jest to czy z takiego paszportu zdecydują się też korzystać linie lotnicze wiozące turystów do USA. Wydaje się, że najszybciej można liczyć na podjęcie w tym kierunku kroków przez Unię Europejską jako całość, a nie na pojedyncze państwa z osobna. Trzymajmy kciuki.

 

Aplikacja jest dostępna na Androida i na iOS. Według przedstawicieli IBM nowojorczycy pobrali ją już setki tysięcy razy.

 

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x