fbpx

Excelsior Pass – covidowy paszport Nowego Jorku

Nowy Jork jest pierwszym stanem w USA, gdzie właśnie wprowadzono covidowy paszport – Excelsior Pass. Ułatwi on odwiedzającym stan i miasto kupno biletów i zwiedzanie. I choćby częściowy powrót do normalności.

 

 

CO TO JEST EXCELSIOR PASS?

 

Excelsior Pass to aplikacja, którą wszyscy chętni mogą pobrać na swój telefon komórkowy. Logując się do niej swoim imieniem i nazwiskiem posiadacz telefonu zostanie zidentyfikowany. Na tej podstawie system sprawdzi czy ta osoba została wcześniej zaszczepiona lub czy wykonała ostatnio test na covid i czy jego wynik był negatywny.

Dzięki temu kupując bilety, czy chcąc wejść do zamkniętej przestrzeni będzie można udowodnić, że posiadacz telefonu nie jest nosicielem koronawirusa.

 

Excelsior Pass - covidowy paszport by zwiedzić Nowy Jork

 

System został zaprojektowany przez firmę IBM, której przedstawiciele sugerują, że to rozwiązanie mogłoby być także w Unii Europejskiej. Dzięki temu łatwiej byłoby podróżować zarówno po Europie jak i za ocean.

 

 

GDZIE MOŻNA SKORZYSTAĆ Z EXCELSIOR PASS?

 

Cały system jest obecnie wdrażany. Wykorzystanie Excelsior Pass zapowiadają m.in. Madison Square Garden oraz Union Square Centre.

Docelowo rozwiązanie ma być stosowane także w teatrach, na stadionach i innych arenach sportowych. Korzystać z niego będą także organizatorzy imprez firmowych, przyjęć weselnych.

Excelsior Pass - covidowy paszport Nowego Jorku

 

Na razie rozwiązanie ma działać wyłącznie wobec mieszkańców USA. Nie wiadomo czy i kiedy zostanie rozszerzone na Europejczyków.

Z pewnością jest to pierwszy krok ku powrotowi do Nowego Jorku turystów. Na razie tylko krajowych. Jeśli rozwiązanie się przyjmie i zacznie być – zgodnie z intencją władz Nowego Jorku – szerzej  stosowane to z pewnością pozwoli na otwarcie coraz większej ilości usług. Na szersze otwarcie oczekują zwłaszcza rozrywka, kultura i gastronomia.

Dla Europejczyków istotne jest to czy z takiego paszportu zdecydują się też korzystać linie lotnicze wiozące turystów do USA. Wydaje się, że najszybciej można liczyć na podjęcie w tym kierunku kroków przez Unię Europejską jako całość, a nie na pojedyncze państwa z osobna. Trzymajmy kciuki.

 

Aplikacja jest dostępna na Androida i na iOS. Według przedstawicieli IBM nowojorczycy pobrali ją już setki tysięcy razy.

 

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Brooklyn Bridge – ikona Nowego Jorku

Brooklyn Bridge to nie tylko most – to ikona, legenda i nieskończona inspiracja dla fotografów z całego świata. Zanurz się w jego fascynującą historię i odkryj, dlaczego spacer po jego deskach to fascynujące doświadczenie.

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Sztuczna inteligencja kontra język polski

Nie sposób wymagać od kogokolwiek kto nie mówi po polsku by rozumiał skomplikowane zwroty. Sztuczna inteligencja kontra język polski to zabawa w szukanie potknięć u kogoś kto jest dopiero na początku nauki naszego skomplikowanego języka.

Jak rozpoznać fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca?

Kilka dni temu na niebie obserwowaliśmy niezwykłe zjawisko, a w raz z nim pojawiły się fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca. Prawdopodobnie było ich nawet więcej niż tych prawdziwych. Podpowiem jak je rozpoznać?

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Planowanie podróży z chatGPT

Planowanie podróży z ChatGPT otwiera przed tobą świat nieograniczonych możliwości. Dzięki sztucznej inteligencji możesz się dowiedzieć o miejscach, o których nie miałeś pojęcia, zaplanować najkrótszą trasę. A przy okazji oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x