fbpx

Do USA bez wiz – już oficjalnie

 

 

Biały Dom oficjalnie ogłosił dzisiaj, że Polska spełnia warunki i przystępuje do programu ruchu bezwizowego do USA. Tak Polacy pojadą do USA bez wiz, ale jeszcze nie od jutra.

 

 

 

KIEDY DO USA BEZ WIZ

 

Już od kilku dni było wiadomo, że ilość odmów wiz dla Polaków spadła poniżej 3%. Kwestią czasu było ogłoszenie tego oficjalnie przez amerykańską administrację. Nastąpiło to dzisiaj.

 

Nie należy jednak podziewać się tego, że już jutro na granicy USA nie będą wymagane od Polaków wizy w paszporcie. Wdrażanie całej procedury, w przypadku każdego nowego kraju dołączającego do programu bezwizowego, trwa kilka miesięcy. Wcześniejsze informacje mówiły o tym, że może to potrwać 3 do 5 miesięcy.

 

Zatem jeśli chcecie wybrać się na przedświąteczne zakupy na Fifth Avenue to raczej na pewno będziecie potrzebować wizy. Jednak jeśli wyjazd do Stanów Zjednoczonych planujecie dopiero na przyszłoroczne wakacje to możecie być spokojni, że uda się bez wiz.

 

 

Południe Utah

 

 

CZASEM WARTO JEDNAK MIEĆ WIZĘ

 

Jednak czasem warto będzie postarać się o amerykańską wizę w ambasadzie. Najważniejszą różnicą jest to, że w ruchu wizowym można pozostać na terenie USA do 3 miesięcy. Posiadając wizę w paszporcie można pozostać do 6 miesięcy, o połowę dłużej.

 

To ważne, zwłaszcza dla osób planujących naprawdę epickie podróże przez ten ogromny kraj. Wiele osób planuje właśnie 3 miesięczne wyprawy dookoła Stanów, nie mając wizy będą musieli okroić plany o kilka dni.

 

Wszystkie wydane dotąd wizy są nadal aktualne, ich posiadacze jadą do USA do końca daty ich ważności na dotychczasowych zasadach.

 

 

Tanie zwiedzanie USA

 

 

PROGRAM RUCHU BEZWIZOWEGO – WYMAGANIA

 

Przystąpienie do programu bezwizowego nie oznacza też, że osoby podróżujące do USA nie będą musiały spełnić żadnych wymagań.

 

Aby zostać wpuszczonym do USA konieczne będzie:

  • posiadanie ważnego paszportu
  • nieposiadanie w nim aktualnej wizy
  • rejestracja w programie ESTA – w tej chwili nie ma dostępnego polskiego języka, ale to pewnie się zmieni
  • uiszczenie opłaty za ESTA w wysokości 14$
  • mogą być wymagane informacje o aktualnym zatrudnieniu (nie ma jeszcze szczegółów czy dotyczyć to będzie Polaków)

 

Ważne jednak jest to, że gdy obywatele Polski będą już mogli jechać do USA bez wiz to nadal ostateczną decyzję czy wjadą na terytorium Stanów podejmie urzędnik na granicy.

 

Jest to istotne zwłaszcza dla tych osób, które wcześniej dostały odmowy przy ubieganiu się o wizy. Urzędnik na granicy z pewnością będzie o tym wiedział. I tym razem odmowa może być bardziej kosztowna, ze względu na wartość biletu lotniczego.

 

 

Grand Canyon

 

 

TANIE ZWIEDZANIE USA

 

A jeśli już zaczynacie planować wymarzone wakacje w USA to przeczytajcie tekst o tym, że tanie zwiedzanie USA jest możliwe. Znajdziecie w nim mnóstwo wskazówek o tym na czym można zaoszczędzić odwiedzając najciekawsze atrakcje turystyczne.

 

 

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

3 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agnes Agnieszka
3 lat temu

Dobra wiadomość

Angelika
3 lat temu

W takim razie można zacząć już planować wakacje 2020 i 2021 🙂 życie bez wizy będzie o wiele prostsze (mam nadzieję!) 🙂

PODOBNE

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

OMNY Card – nowy system opłat za transport w Nowym Jorku

Od lat transport w Nowym Jorku płaciliśmy za pomocą MetroCard. NYC wprowadził nowy system opłat za transport. Nazywa się OMNY i jest znacznie prostszy w obsłudze. Jak z niego skorzystać?

Będą nowe parki narodowe w USA?

Pytanie raczej nie czy będą nowe parki narodowe w USA, ale kiedy. Amerykanie rozważają właśnie włączenie do systemu parków także miejsc związanych historią drugiej połowy XX wieku.

Porównanie New York Pass – który wybrać?

Zaraz po tym jak zdecydujecie o wyprawie do Nowego Jorku pojawia się pytanie, który karnet na zwiedzanie wybrać. Oto porównanie New York Pass wg aktualnych cen.

Nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA

Od 1 marca 2023 wprowadzona zostanie nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA. Wszystkie przychody uzyskane w ten sposób będą przez park przeznaczane na utrzymanie infrastruktury i obsługę turystów.

Death Valley NP jest zamknięty do odwołania

Skutki wyjątkowo obfitych ulew doprowadziły do tego, że Death Valley NP jest zamknięty do odwołania. Skala kataklizmu jest określana jako opady 1000-lecia. KATASTROFALNE ULEWY W...

Metro w Nowym Jorku – ciekawostki i tajemnice

Metro w Nowym Jorku to całe podziemne miasto. Znajdują się tam setki mil torów, opuszczone stacje, a nawet jeżdżą nawiedzone pociągi. Oto ciekawostki i tajemnice nowojorskiego metra.

Jak dojechać z lotniska na Manhattan

Zaraz po tym jak zaplanujecie podróż do Nowego Jorku pojawia się logistyczne pytanie: jak dojechać z lotniska na Manhattan. Lotniska są rozrzucone na obrzeżach miasta i z każdego można dojechać do centrum miasta na wiele sposobów. Oto sposoby na najprostszy dojazd na Manhattan, z każdego z nich.
3
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x