fbpx

Amerykańskie parki ograniczają dostęp dla turystów

Każdego dnia wakacji dziesiątki tysięcy gości pragną odwiedzić amerykańskie parki. W związku z tym amerykańskie parki ograniczają dostęp dla turystów, bo ich napływ przekracza pojemność szlaków i parkingów. W kolejnych parkach wprowadzane są systemy rezerwacji.

 

NAPŁYW TURYSTÓW DO PARKÓW

 

Pandemia tylko częściowo zahamowała napływ turystów do parków narodowych. Co prawda obecnie niemal zamarł ruch turystów ze świata, Ale jednocześnie Amerykanie przestali jeździć zagranicę.

W wyniku czego turystów odwiedzających parki jest jeszcze więcej. Choć zadziwiająco nie dotyczy to Grand Canyon NP, do którego przede wszystkim ciągną turyści ze świata.

Arches NP kwietniu br. odwiedziło blisko 200.000 turystów, to o 30% więcej niż 2 lata temu. Jeszcze bardziej wzrósł ruch w Yellowstone NP, gdzie w długi Memorial Day Weekend przyjechało 50% więcej turystów niż w 2019 roku.

 

© NPS

 

TŁOK W PARKACH, KORKI NA SZLAKACH PIESZYCH

 

Wynikiem tego najazdu jest to, że przepustowość dróg w parkach i pojemność parkingów się wyczerpuje już we wczesnych godzinach przedpołudniowych. Każdego dnia.

 

© NPS

Zwłaszcza małe parki zamykają bramy wjazdowe na kilka godzin. Parki takie jak Arches czy Zion mają już przed 9 rano całkowicie zapełnione parkingi wewnątrz parków. Ale ma to wpływ także na większe parki obok.

Spora część kierowców widząc kolejkę do Arches próbuje pojechać do Canyonlands NP, a to powoduje także tam wielokilometrowe korki do wjazdu.

 

© NPS

Rangerzy z Arches NP podają, że spodziewany czas oczekiwania przed bramą wjazdową do parku w ciągu dnia to od 3 do 5 godzin. Apelują do planujących przyjazd o zatankowanie samochodów przed przyjazdem i zaopatrzenie się w żywność na czas oczekiwania.

 

© NPS

 

Nigdy nie wiadomo też jaka będzie szybkość poruszania się kolejki. Wjazd każdego samochodu jest możliwy dopiero po tym jak ktoś inny park opuści.

 

Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się w Zion NP. Tam znacznie większe parkingi zapełniają się jeszcze zanim odjedzie pierwszy poranny autobus Zion Canyon Shuttle.

Wkrótce kolejka na bus wydłuża się do szalonych 2 godzin oczekiwania w pełnym słońcu.

 

© NPS

 

Choć to jeszcze nie jest najgorsze – choć mogłoby się wydawać. Jeśli zapragniecie selfie na Angels Landing to kolejka do wejścia na szlak prowadzący do tego słynnego miejsca wynosi absurdalne wręcz 4 godziny.

Ograniczenia dotyczą także samochodów tylko przejeżdżających przez park, nie wolno im się nigdzie zatrzymywać. Oczywiście poza miejscami, gdzie wymaga tego ruch wahadłowy.

 

© NPS

 

AMERYKAŃSKIE PARKI OGRANICZAJĄ DOSTĘP DLA TURYSTÓW

 

Najlepszym sposobem jest nie przyjeżdżanie w ogóle w czasie amerykańskich wakacji. Czerwiec i lipiec można sobie odpuścić. W przeciwnym razie będą to wakacje spędzone na wielogodzinnym staniu w korkach przed wjazdami do parków.

Część parków zaczęła wprowadzać ograniczenia polegające na tym, że poza samym Annual Pass turyści muszą dokonać jeszcze specjalnej rezerwacji.

Polega ona na tym, że turyści mogą wjechać do środka tylko o określonej w rezerwacji godzinie. Wcześniej i później nie będzie to możliwe.

Taki system rezerwacji pomaga rangerom ograniczyć zaplanowany ruch do rzeczywistej przepustowości parków. A jednocześnie turyści nie spędzają całego dnia stojąc w korkach.

Rezerwacje już wprowadzono w Yosemite NP oraz w Rocky Mountain NP. Z zapowiedzi wynika, że już wkrótce podobne rozwiązanie obejmie także Arches NP.

O tym jak zarezerwować wizytę w tych parkach napiszę już wkrótce.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Ciekawostki o Las Vegas

Zanim wybierzecie się do Miasta Grzechu warto poznać ciekawostki o Las Vegas. Wiele z nich pomoże zaplanować ciekawszy pobyt w mieście.

OMNY Card – nowy system opłat za transport w Nowym Jorku

Od lat transport w Nowym Jorku płaciliśmy za pomocą MetroCard. NYC wprowadził nowy system opłat za transport. Nazywa się OMNY i jest znacznie prostszy w obsłudze. Jak z niego skorzystać?

Będą nowe parki narodowe w USA?

Pytanie raczej nie czy będą nowe parki narodowe w USA, ale kiedy. Amerykanie rozważają właśnie włączenie do systemu parków także miejsc związanych historią drugiej połowy XX wieku.

Porównanie New York Pass – który wybrać?

Zaraz po tym jak zdecydujecie o wyprawie do Nowego Jorku pojawia się pytanie, który karnet na zwiedzanie wybrać. Oto porównanie New York Pass wg aktualnych cen.

Death Valley po powodzi – częściowe otwarcie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nastąpiło częściowe otwarcie Death Valley po powodzi, która zniszczyła infrastrukturę parku. Jednak znaczna część parku pozostaje nadal niedostępna.

Nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA

Od 1 marca 2023 wprowadzona zostanie nowa opłata za parkowanie w parku narodowym w USA. Wszystkie przychody uzyskane w ten sposób będą przez park przeznaczane na utrzymanie infrastruktury i obsługę turystów.

Death Valley NP jest zamknięty do odwołania

Skutki wyjątkowo obfitych ulew doprowadziły do tego, że Death Valley NP jest zamknięty do odwołania. Skala kataklizmu jest określana jako opady 1000-lecia. KATASTROFALNE ULEWY W...

Metro w Nowym Jorku – ciekawostki i tajemnice

Metro w Nowym Jorku to całe podziemne miasto. Znajdują się tam setki mil torów, opuszczone stacje, a nawet jeżdżą nawiedzone pociągi. Oto ciekawostki i tajemnice nowojorskiego metra.
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x