fbpx

Amerykańskie parki ograniczają dostęp dla turystów

Każdego dnia wakacji dziesiątki tysięcy gości pragną odwiedzić amerykańskie parki. W związku z tym amerykańskie parki ograniczają dostęp dla turystów, bo ich napływ przekracza pojemność szlaków i parkingów. W kolejnych parkach wprowadzane są systemy rezerwacji.

 

NAPŁYW TURYSTÓW DO PARKÓW

 

Pandemia tylko częściowo zahamowała napływ turystów do parków narodowych. Co prawda obecnie niemal zamarł ruch turystów ze świata, Ale jednocześnie Amerykanie przestali jeździć zagranicę.

W wyniku czego turystów odwiedzających parki jest jeszcze więcej. Choć zadziwiająco nie dotyczy to Grand Canyon NP, do którego przede wszystkim ciągną turyści ze świata.

Arches NP kwietniu br. odwiedziło blisko 200.000 turystów, to o 30% więcej niż 2 lata temu. Jeszcze bardziej wzrósł ruch w Yellowstone NP, gdzie w długi Memorial Day Weekend przyjechało 50% więcej turystów niż w 2019 roku.

 

© NPS

 

TŁOK W PARKACH, KORKI NA SZLAKACH PIESZYCH

 

Wynikiem tego najazdu jest to, że przepustowość dróg w parkach i pojemność parkingów się wyczerpuje już we wczesnych godzinach przedpołudniowych. Każdego dnia.

 

© NPS

Zwłaszcza małe parki zamykają bramy wjazdowe na kilka godzin. Parki takie jak Arches czy Zion mają już przed 9 rano całkowicie zapełnione parkingi wewnątrz parków. Ale ma to wpływ także na większe parki obok.

Spora część kierowców widząc kolejkę do Arches próbuje pojechać do Canyonlands NP, a to powoduje także tam wielokilometrowe korki do wjazdu.

 

© NPS

Rangerzy z Arches NP podają, że spodziewany czas oczekiwania przed bramą wjazdową do parku w ciągu dnia to od 3 do 5 godzin. Apelują do planujących przyjazd o zatankowanie samochodów przed przyjazdem i zaopatrzenie się w żywność na czas oczekiwania.

 

© NPS

 

Nigdy nie wiadomo też jaka będzie szybkość poruszania się kolejki. Wjazd każdego samochodu jest możliwy dopiero po tym jak ktoś inny park opuści.

 

Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się w Zion NP. Tam znacznie większe parkingi zapełniają się jeszcze zanim odjedzie pierwszy poranny autobus Zion Canyon Shuttle.

Wkrótce kolejka na bus wydłuża się do szalonych 2 godzin oczekiwania w pełnym słońcu.

 

© NPS

 

Choć to jeszcze nie jest najgorsze – choć mogłoby się wydawać. Jeśli zapragniecie selfie na Angels Landing to kolejka do wejścia na szlak prowadzący do tego słynnego miejsca wynosi absurdalne wręcz 4 godziny.

Ograniczenia dotyczą także samochodów tylko przejeżdżających przez park, nie wolno im się nigdzie zatrzymywać. Oczywiście poza miejscami, gdzie wymaga tego ruch wahadłowy.

 

© NPS

 

AMERYKAŃSKIE PARKI OGRANICZAJĄ DOSTĘP DLA TURYSTÓW

 

Najlepszym sposobem jest nie przyjeżdżanie w ogóle w czasie amerykańskich wakacji. Czerwiec i lipiec można sobie odpuścić. W przeciwnym razie będą to wakacje spędzone na wielogodzinnym staniu w korkach przed wjazdami do parków.

Część parków zaczęła wprowadzać ograniczenia polegające na tym, że poza samym Annual Pass turyści muszą dokonać jeszcze specjalnej rezerwacji.

Polega ona na tym, że turyści mogą wjechać do środka tylko o określonej w rezerwacji godzinie. Wcześniej i później nie będzie to możliwe.

Taki system rezerwacji pomaga rangerom ograniczyć zaplanowany ruch do rzeczywistej przepustowości parków. A jednocześnie turyści nie spędzają całego dnia stojąc w korkach.

Rezerwacje już wprowadzono w Yosemite NP oraz w Rocky Mountain NP. Z zapowiedzi wynika, że już wkrótce podobne rozwiązanie obejmie także Arches NP.

O tym jak zarezerwować wizytę w tych parkach napiszę już wkrótce.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Passo Gavia – malownicza alpejska przełęcz

Wokół włoskiego miasteczka Bormio jest mnóstwo szlaków i wymagających górskich dróg. Jedna z nich prowadzi na malowniczą przełęcz Passo Gavia.

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Nowy Jork podnosi ceny biletów

Od dziś, od północy miasto Nowy Jork podnosi ceny biletów na wszystkie usługi transportu publicznego. Drożeje między innymi najpopularniejsze wśród turystów metro.

Czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie?

Właściwie nie ma miesiąca by ktoś tam nie zginął. Lipiec pod tym względem jest już rekordowy. Jak do tego doszło? Sam oceń czy w amerykańskich parkach narodowych jest bezpiecznie.

Porównanie Las Vegas Pass – który wybrać?

Wybierasz się do Miasta Grzechu, chcesz kupić karnet i zaoszczędzić na zwiedzaniu? Zobacz porównanie cen Las Vegas Pass. Znajdź najlepsze atrakcje czekające na turystów. Las...

Nowy Jork pogrąża się w smogu z kanadyjskich pożarów

Płoną ogromne połacie lasów w Kanadzie, wiejące od północy wiatry zwiewają dym na wielkie miasta wschodniego wybrzeża. Od kilku godzin Nowy Jork pogrąża się...

Śmierć bizona w Yellowstone. Winny turysta

Bezmyślny turysta spowodował śmierć bizona w Yellowstone. Władze parku wszczęły dochodzenie i poszukują osoby, która złamała reguły postępowania w parku narodowym. Zasady obowiązujące w parkach...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x