Marząc o podróży do Stanów, niemal zawsze wiążemy swoje wyobrażenia z tym co znamy z hollywoodzkich produkcji. Amerykańskie kino drogi sprawia to, że wsiadając do auta gdzieś w Stanach czeka nas niemal podróż sentymentalna.

 

Wynajmując samochód najchętniej widzielibyśmy się w sportowym kabriolecie pędzącym przez niemal puste drogi Ameryki. I choć potem zazwyczaj kończymy w kilkuosobowym vanie to jadąc nimi setkami mil amerykańskich dróg czujemy się trochę jak Telma i Luiza a może jak Mistrz Kierownicy.

 

Poniżej wybór filmów, które warto obejrzeć przed wyprawą do Stanów. I choć większość z nich była nakręcona dawno temu, to na waszej trasie być może odnajdziecie klimat tych dawnych czasów. Traficie do miasteczek, w których czas zatrzymał się wiele lat temu, często wtedy, gdy kręcono te filmy.

 

 

THELMA & LOUISE

 

 

Na początek absolutny megahit, jeden z najlepszych filmów tego gatunku. Reżyserem Thelmy & Louise jest Ridley Scott, jeden z najwybitniejszych reżyserów. W rolach głównych Susan Sarandon i Geena Davis, a towarzyszą im i.in. Herley Keitel, Michael Madsen oraz Brad Pitt.

 

Dwie dziewczyny wybierają się na wakacje, a na skutek zbiegu niefortunnych okoliczności ich wyprawa przeradza się w ucieczkę przed policją.

 

 

 

SMOKEY AND THE BANDIT / MISTRZ KIEROWNICY UCIEKA

 

 

Ten film chyba wszyscy znają, najbardziej znana komedia w tym zestawieniu. Dwóch maniaków szybkości zakłada się o sporą sumę, by ją wygrać muszą przeszmuglować piwo z innego stanu. Oczywiście jak zwykle w takich przypadkach ściga ich szalony szeryf, ze swoim nie do końca rozgarniętym synem.

 

W rolach głównych Burt Reynolds, Jerry Reed, Sally Field oraz niezapomniany szeryf Jackie Gleason. Po sukcesie oryginału nakręcono jeszcze 2 części.

 

 

 

CONVOY / KONWÓJ

 

 

To jeden z moich ulubionych filmów, do których lubię wracać. Historia kierowcy ciężarówki, który popadł w konflikt z policją. Do jego protestu dołączają się kolejni kierowcy tworząc wieki, tytułowy konwój.

 

W rolach głównych Kris Kristofferson, Ali MacGraw oraz Ernest Borgnine. Film wyreżyserował Sam Peckinpah.

 

 

 

DEATH PROOF (2007)

 

 

Jeden z najnowszych w tym zestawieniu filmów, ale też jeden z moich ulubionych. Reżyseruje Quentin Tarantino, jako bad guy – grający zwykle dobrych – Kurt Russell.

 

Szaleniec, za kierownicą sportowego samochodu szuka sposobności by zabić na drodze kolejne ofiary. Typowy klimat Tarantino, ale w tej dobrej wersji.

 

 

VANISHING POINT / ZNIKAJĄCY PUNKT (1971)

 

 

Były kierowca rajdowy, pracujący w firmie przewożącej samochody musi dostarczyć sportowy samochód w ciągu 15 godzin do Kalifornii. Wkrótce ściga go połowa amerykańskiej policji. W roli głównej Barry Newman.

 

 

 

CANNONBALL RUN (1981)

 

 

To kolejna zwariowana komedia na liście. Będzie wam się łatwo wczuć w ten klimat bo Cannonball Run to wyścig przez całe Stany. Duża część jadących na swoją pierwszą podróż do USA trochę tak właśnie ją planuje. Jak najszybciej, żeby zobaczyć jak najwięcej w możliwie krótkim czasie. Ale w Cannonball Run chodzi o to kto pierwszy dotrze do mety.

 

Obsada filmu jest absolutnie gwiazdorska – zobaczycie m.in. Burta Reynoldsa, towarzysząmu: Farrah Fawcett, Roger Moore, Dom DeLuise, Dean Martin, Sammy Davis Jr., Adrienne Barbeau, Jackie Chan, Peter Fonda i wielu innych znanych aktorów.

 

 

THE CHASE / POŚCIG (1994)

 

 

Charlie Sheen gra niewinnego, skazanego niesłusznie za napad na bank. Uciekając przed osadzeniem porywa w sklepie piękną Kirsty Swanson. I przez cały film uciekają. Klasyka gatunku 🙂

 

 

 

EASY RIDER / SWOBODNY JEŹDZIEC (1969)

 

 

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć motocyklowej wersji kina drogi. Film o dwóch hipisach przemierzających południowe Stany na motorach. W rolach głównych wystąpili Peter Fonda, Dennis Hopper oraz Jack Nicholson.

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments