fbpx

Amerykańskie autostrady – 30 faktów, których nie znałeś

 

 

Amerykańskie autostrady są przemierzane każdego roku przez miliony podróżnych. Jednak niewielu z nich zna ciekawostki, o drogach którymi się poruszają. We wpisie jest mowa o autostradach zbudowanych w ramach systemu Interstate, którymi najczęściej podróżujemy na duże odległości przez USA.

 

 

 

AMERYKAŃSKIE AUTOSTRADY – CIEKAWOSTKI

 

Garść ciekawostek, o których na pewno nie mieliście pojęcia planując wyprawę przez Stany:

 

Każdy kraj ma jakieś legendy dla miłośników teorii spiskowych. Jedną z nich jest to, że jedna z każdych 5 mil systemu Interstate ma jakoby być przygotowana do lądowania samolotów. Nie jest to prawda. Ale długie proste przydają się w razie awaryjnych sytuacji i czasem lądują na nich samoloty będące w opałach.

 

Nie tylko autostrady Interstate są numerowane, numery posiadają także inne rodzaje dróg. System Interstate zabrania jednak by w tym samym stanie mogły się znaleźć 2 różnej klasy drogi o tych samych numerach.

 

 

Znak autostrad interstate jest znakiem towarowym zastrzeżonym w U.S. Patent and Trademark Office. Jednak dochodzono praw z tego wynikających tylko kilka razy – ze względu na to, że zastrzeżone znaki użyte w pobliżu autostrad mogły wprowadzać w błąd i prowadzić do wypadków.

 

Tylko 4 stolice amerykańskich stanów nie mają połączeń do systemu Interstate, są to: Juneau (Alaska), Dover (Delaware), Jefferson City (Missouri) oraz Pierre (South Dakota).

 

I-80 była pierwszą ukończoną transkontynentalną autostradą, prowadzi z Teaneck (New Jerey) do San Francisco (California). Jej budowę ukończono w 1986 roku.

 

Amerykańskie autostrady

 

U.S. Route 66, historyczna droga z Chicago do Los Angeles została zastąpiona przez fragmenty 5 autostrad: I-55 z Chicago do St. Louis, I-44 do Oklahoma City, I-40 do Barstow, I-15 od San Bernardino oraz I-10 do Los Angeles.

 

Ponoć najlepiej oddającą klimat podróży drogami USA jest piosenka Steppenwolf „Born to be wild”, pochodząca z filmu Easy Rider.

 

 

System autostrad Interstate miał 4 nazwy:

– National System of Interstate Higways (od 1944 roku)

– National System of Intestate and Defence Highways (od 1956 roku)

– the Dwight D. Eisenhower System of Intestate and Defence Highways (od 1990 roku)

– the Dwight D. Eisenhower National System of Intestate and Defence Highways (od 1991 roku)

 

Znajdujący się w nazwie wyraz defence ma związek z tym, że autostrady Interstate były pomyślane także jako sposób szybkiej ewakuacji ludności z zagrożonych terenów miejskich. Ale powiedzmy sobie szczerze, że obecnie nie dałoby się szybko ewakuować nimi mieszkańców z wielomilionowych metropolii.

 

 

Amerykańskie autostrady

 

 

 

AMERYKAŃSKIE AUTOSTRADY W LICZBACH

 

Jak łatwo się domyślić sieć autostrad oplatająca cały wielki kraj jest ogromna. Wiele liczb opowiadających o autostradach też zrobi na was wrażenie. Ale także te najmniejsze liczby opisujące amerykańskie autostrady potrafią zaskakiwać – zobaczcie sami.

 

 

0,7 mili (1,1 kilometra)

taką długość ma najkrótsza autostrada I-878 w New York City

 

 

2 autostrady

tylko 2 autostrady kończą się na obu końcach przejściami granicznymi z Kanadą i Meksykiem: I-5 oraz I-35

 

 

2,73 kilometra

to długość najdłuższego tunelu w systemie amerykańskich autostrad – Eisenhower / Johnson Memorial Tunnel w Colorado

 

 

7 autostrad

tyle amerykańskich autostrad biegnie od granicy do granicy, są to: I-5 z San Diego (California) do Blaine (Washington), I-15 z San Diego (California) do Sweet Grass (Montana), I-35 z Laredo (Texas) do Duluth (Minessota), I-55 z New Orleans (Louisiana) do Chicago (Illinois), I-65 z Mobile (Alabama) do Gary (Indiana), I-75 z Miami (Florida) do Sault Ste Marie (Michigan) oraz I-95 z Miami (Florida) do Houlton (Maine)

 

 

15 stanów

I-95 przebiega przez największą ilość stanów i dodatkowo przez District of Columbia, są to: Florida, Georgia, South Carolina, North Carolina, Virginia, Maryland, Delaware, Pennsylvania, New Jersey, New York, Connecticut, Rhode Island, Massachusetts, New Hampshire oraz Maine

 

 

Amerykańskie autostrady

 

 

16 mostów

tyle ruchomych mostów znajduje się w sieci amerykańskich autostrad

 

 

29 autostrad

tyle, najwięcej spośród wszystkich stanów, autostrad biegnie przez stan New York

 

 

36%

największy udział ruchu na autostradach Interstate wobec całego ruchu drogowego był w stanie Utah

 

 

36 lat

taki był w 2010 roku średni wiek mostów na autostradach Interstate

 

 

52 stopy (16 metrów)

na takiej wysokości poniżej poziomu morza biegnie najniżej położona część systemu autostrad – I-8 w stanie California

 

 

70,8 mil (114 kilometrów)

to długość autostrad w stanie Rhode Island, który jako pierwszy zakończył budowę swojej części systemu Interstate w 1975 roku

 

 

1.500 miejsc

mniej więcej tyle jest parkingów ze strefami odpoczynku w ramach sieci autostrad (w pobliżu autostrad mogą być też stanowe i prywatne strefy)

 

 

Amerykańskie autostrady

 

 

3.085 mil (4.965 kilometrów)

to długość najdłuższej autostrady I-90, która biegnie z Bostonu w Massachusetts do Seattle w stanie Washington

 

 

3.233 mile (5.203 kilometrów)

to największa długość wszystkich autostrad w jednym stanie, w Texasie

 

 

3.354 mile (5.398 kilometrów)

autostrady o takiej długości oddano do użytki w najlepszym pod tym względem 1967 roku

 

 

3.365 mil (5.415 kilometrów)

to długość najdłuższej drogi w USA, jest nią U.S. 20 biegnąca z Bostonu w Massachusetts do Newport w stanie Oregon

 

 

11.158 stóp (3.401 metrów)

na takiej wysokości nad poziomem morza jest położony Eisenhower / Johnson Memorial Tunnel w Colorado, jest to najwyżej położony tunel autostradowy na świecie

 

 

21.759 mostów

taka liczba mostów w systemie jest zbudowana ze stali, stanowi to 39% wszystkich konstrukcji

 

 

46.876 mil (75.440 kilometrów)

taka jest aktualna łączna długość autostrad systemu Interstate

 

 

55.512 mostów

taka liczba mostów zawarta jest w systemie autostrad Interstate

 

Amerykańskie autostrady

 

1.900.000.000 samochodów

tyle samochodów dziennie przejeżdża przez mosty na autostradach

 

 

15.800.000.000.000 mil

tyle mil przejechały wszystkie pojazdy na autostradach systemu Interstate pomiędzy 1957 a 2004 rokiem

 

 

TANIE ZWIEDZANIE USA

 

A jeśli już zaczynacie planować wymarzone wakacje w USA to przeczytajcie tekst o tym, że tanie zwiedzanie USA jest możliwe. Znajdziecie w nim mnóstwo wskazówek o tym na czym można zaoszczędzić odwiedzając najciekawsze atrakcje turystyczne.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

6 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna
4 lat temu

A u nas jak poważnej sieci autostrad nie było, tak nie ma. Za to ciekawostek o ich budowie znalazło by się pewnie dużo więcej, jak o tych amerykańskich 🙂

Janusz
Janusz
3 lat temu
Reply to  Justyna

Odniosę się tylko do pierwszego stwierdzenia. Zatem fakty. Obecnie w Polsce jest coś około 1700 km autostrad (nie mylić z drogami ekspresowymi), docelowo ma być ok 2100 km. Zważywszy na fakt, że Stany mają powierzchnię 30 razy większą niż Polska to obecne nasycenie autostrad w Polsce odpowiada 51 tys. km w USA a docelowo ma odpowiadać 63 tys. km. Nie jest więc źle. Zapewniam cię, że standard większości autostrad amerykańskich i polskich jest porównywalny. Nie mam na myśli autostrad powyżej 4 pasów stanowiących jakieś 10 % autostrad w USA (zwykle wylotowych z dużych miast) bo w Polsce autostrady powyżej 3… Czytaj więcej »

Michal
Michal
10 miesięcy temu
Reply to  Janusz

75 000 km w Stanach

FUKO
4 lat temu

Bardzo przydatny wpis. Na pewno przyda się na kolejne wyprawy 🙂 Pozdrawiamy!

PODOBNE

Brooklyn Bridge – ikona Nowego Jorku

Brooklyn Bridge to nie tylko most – to ikona, legenda i nieskończona inspiracja dla fotografów z całego świata. Zanurz się w jego fascynującą historię i odkryj, dlaczego spacer po jego deskach to fascynujące doświadczenie.

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Top of the Rock – taras widokowy z nową atrakcją

Jeden z najstarszych tarasów widokowych w Nowym Jorku się zmienia. Top of the Rock zyskał atrakcję, dzięki której odwiedzający będą mogli doświadczyć czegoś wyjątkowego i może nieco przerażającego.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Sphere – Las Vegas przebiło Dubaj?

Turystom już nie wystarczą automaty, ruletka, karuzele sklepy czy fontanny. To można zobaczyć w wielu miejscach na świecie. Ale Sphere Las Vegas jest tylko...

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?
6
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x