fbpx

Amerykańskie autostrady – 30 faktów, których nie znałeś

 

 

Amerykańskie autostrady są przemierzane każdego roku przez miliony podróżnych. Jednak niewielu z nich zna ciekawostki, o drogach którymi się poruszają. We wpisie jest mowa o autostradach zbudowanych w ramach systemu Interstate, którymi najczęściej podróżujemy na duże odległości przez USA.

 

 

 

AMERYKAŃSKIE AUTOSTRADY – CIEKAWOSTKI

 

Garść ciekawostek, o których na pewno nie mieliście pojęcia planując wyprawę przez Stany:

 

Każdy kraj ma jakieś legendy dla miłośników teorii spiskowych. Jedną z nich jest to, że jedna z każdych 5 mil systemu Interstate ma jakoby być przygotowana do lądowania samolotów. Nie jest to prawda. Ale długie proste przydają się w razie awaryjnych sytuacji i czasem lądują na nich samoloty będące w opałach.

 

Nie tylko autostrady Interstate są numerowane, numery posiadają także inne rodzaje dróg. System Interstate zabrania jednak by w tym samym stanie mogły się znaleźć 2 różnej klasy drogi o tych samych numerach.

 

 

Znak autostrad interstate jest znakiem towarowym zastrzeżonym w U.S. Patent and Trademark Office. Jednak dochodzono praw z tego wynikających tylko kilka razy – ze względu na to, że zastrzeżone znaki użyte w pobliżu autostrad mogły wprowadzać w błąd i prowadzić do wypadków.

 

Tylko 4 stolice amerykańskich stanów nie mają połączeń do systemu Interstate, są to: Juneau (Alaska), Dover (Delaware), Jefferson City (Missouri) oraz Pierre (South Dakota).

 

I-80 była pierwszą ukończoną transkontynentalną autostradą, prowadzi z Teaneck (New Jerey) do San Francisco (California). Jej budowę ukończono w 1986 roku.

 

Amerykańskie autostrady

 

U.S. Route 66, historyczna droga z Chicago do Los Angeles została zastąpiona przez fragmenty 5 autostrad: I-55 z Chicago do St. Louis, I-44 do Oklahoma City, I-40 do Barstow, I-15 od San Bernardino oraz I-10 do Los Angeles.

 

Ponoć najlepiej oddającą klimat podróży drogami USA jest piosenka Steppenwolf „Born to be wild”, pochodząca z filmu Easy Rider.

 

 

System autostrad Interstate miał 4 nazwy:

– National System of Interstate Higways (od 1944 roku)

– National System of Intestate and Defence Highways (od 1956 roku)

– the Dwight D. Eisenhower System of Intestate and Defence Highways (od 1990 roku)

– the Dwight D. Eisenhower National System of Intestate and Defence Highways (od 1991 roku)

 

Znajdujący się w nazwie wyraz defence ma związek z tym, że autostrady Interstate były pomyślane także jako sposób szybkiej ewakuacji ludności z zagrożonych terenów miejskich. Ale powiedzmy sobie szczerze, że obecnie nie dałoby się szybko ewakuować nimi mieszkańców z wielomilionowych metropolii.

 

 

Amerykańskie autostrady

 

 

 

AMERYKAŃSKIE AUTOSTRADY W LICZBACH

 

Jak łatwo się domyślić sieć autostrad oplatająca cały wielki kraj jest ogromna. Wiele liczb opowiadających o autostradach też zrobi na was wrażenie. Ale także te najmniejsze liczby opisujące amerykańskie autostrady potrafią zaskakiwać – zobaczcie sami.

 

 

0,7 mili (1,1 kilometra)

taką długość ma najkrótsza autostrada I-878 w New York City

 

 

2 autostrady

tylko 2 autostrady kończą się na obu końcach przejściami granicznymi z Kanadą i Meksykiem: I-5 oraz I-35

 

 

2,73 kilometra

to długość najdłuższego tunelu w systemie amerykańskich autostrad – Eisenhower / Johnson Memorial Tunnel w Colorado

 

 

7 autostrad

tyle amerykańskich autostrad biegnie od granicy do granicy, są to: I-5 z San Diego (California) do Blaine (Washington), I-15 z San Diego (California) do Sweet Grass (Montana), I-35 z Laredo (Texas) do Duluth (Minessota), I-55 z New Orleans (Louisiana) do Chicago (Illinois), I-65 z Mobile (Alabama) do Gary (Indiana), I-75 z Miami (Florida) do Sault Ste Marie (Michigan) oraz I-95 z Miami (Florida) do Houlton (Maine)

 

 

15 stanów

I-95 przebiega przez największą ilość stanów i dodatkowo przez District of Columbia, są to: Florida, Georgia, South Carolina, North Carolina, Virginia, Maryland, Delaware, Pennsylvania, New Jersey, New York, Connecticut, Rhode Island, Massachusetts, New Hampshire oraz Maine

 

 

Amerykańskie autostrady

 

 

16 mostów

tyle ruchomych mostów znajduje się w sieci amerykańskich autostrad

 

 

29 autostrad

tyle, najwięcej spośród wszystkich stanów, autostrad biegnie przez stan New York

 

 

36%

największy udział ruchu na autostradach Interstate wobec całego ruchu drogowego był w stanie Utah

 

 

36 lat

taki był w 2010 roku średni wiek mostów na autostradach Interstate

 

 

52 stopy (16 metrów)

na takiej wysokości poniżej poziomu morza biegnie najniżej położona część systemu autostrad – I-8 w stanie California

 

 

70,8 mil (114 kilometrów)

to długość autostrad w stanie Rhode Island, który jako pierwszy zakończył budowę swojej części systemu Interstate w 1975 roku

 

 

1.500 miejsc

mniej więcej tyle jest parkingów ze strefami odpoczynku w ramach sieci autostrad (w pobliżu autostrad mogą być też stanowe i prywatne strefy)

 

 

Amerykańskie autostrady

 

 

3.085 mil (4.965 kilometrów)

to długość najdłuższej autostrady I-90, która biegnie z Bostonu w Massachusetts do Seattle w stanie Washington

 

 

3.233 mile (5.203 kilometrów)

to największa długość wszystkich autostrad w jednym stanie, w Texasie

 

 

3.354 mile (5.398 kilometrów)

autostrady o takiej długości oddano do użytki w najlepszym pod tym względem 1967 roku

 

 

3.365 mil (5.415 kilometrów)

to długość najdłuższej drogi w USA, jest nią U.S. 20 biegnąca z Bostonu w Massachusetts do Newport w stanie Oregon

 

 

11.158 stóp (3.401 metrów)

na takiej wysokości nad poziomem morza jest położony Eisenhower / Johnson Memorial Tunnel w Colorado, jest to najwyżej położony tunel autostradowy na świecie

 

 

21.759 mostów

taka liczba mostów w systemie jest zbudowana ze stali, stanowi to 39% wszystkich konstrukcji

 

 

46.876 mil (75.440 kilometrów)

taka jest aktualna łączna długość autostrad systemu Interstate

 

 

55.512 mostów

taka liczba mostów zawarta jest w systemie autostrad Interstate

 

Amerykańskie autostrady

 

1.900.000.000 samochodów

tyle samochodów dziennie przejeżdża przez mosty na autostradach

 

 

15.800.000.000.000 mil

tyle mil przejechały wszystkie pojazdy na autostradach systemu Interstate pomiędzy 1957 a 2004 rokiem

 

 

TANIE ZWIEDZANIE USA

 

A jeśli już zaczynacie planować wymarzone wakacje w USA to przeczytajcie tekst o tym, że tanie zwiedzanie USA jest możliwe. Znajdziecie w nim mnóstwo wskazówek o tym na czym można zaoszczędzić odwiedzając najciekawsze atrakcje turystyczne.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

6 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna
4 lat temu

A u nas jak poważnej sieci autostrad nie było, tak nie ma. Za to ciekawostek o ich budowie znalazło by się pewnie dużo więcej, jak o tych amerykańskich 🙂

Janusz
Janusz
3 lat temu
Reply to  Justyna

Odniosę się tylko do pierwszego stwierdzenia. Zatem fakty. Obecnie w Polsce jest coś około 1700 km autostrad (nie mylić z drogami ekspresowymi), docelowo ma być ok 2100 km. Zważywszy na fakt, że Stany mają powierzchnię 30 razy większą niż Polska to obecne nasycenie autostrad w Polsce odpowiada 51 tys. km w USA a docelowo ma odpowiadać 63 tys. km. Nie jest więc źle. Zapewniam cię, że standard większości autostrad amerykańskich i polskich jest porównywalny. Nie mam na myśli autostrad powyżej 4 pasów stanowiących jakieś 10 % autostrad w USA (zwykle wylotowych z dużych miast) bo w Polsce autostrady powyżej 3… Czytaj więcej »

Michal
Michal
7 miesięcy temu
Reply to  Janusz

75 000 km w Stanach

FUKO
4 lat temu

Bardzo przydatny wpis. Na pewno przyda się na kolejne wyprawy 🙂 Pozdrawiamy!

PODOBNE

Cała trasa Route 66 z chatGPT

Odkryj uroki kultowej Route 66 z chatGPT – sztuczna inteligencja została twoim przewodnikiem po legendarnej trasie pełnej historii i przygód.

Top of the Rock – taras widokowy z nową atrakcją

Jeden z najstarszych tarasów widokowych w Nowym Jorku się zmienia. Top of the Rock zyskał atrakcję, dzięki której odwiedzający będą mogli doświadczyć czegoś wyjątkowego i może nieco przerażającego.

Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA

Planując wyprawę za ocean warto zaoszczędzić na każdym możliwym kroku. Promocje i kody rabatowe na zwiedzanie USA mogą zmniejszyć cenę wyprawy nawet o setki...

Sphere – Las Vegas przebiło Dubaj?

Turystom już nie wystarczą automaty, ruletka, karuzele sklepy czy fontanny. To można zobaczyć w wielu miejscach na świecie. Ale Sphere Las Vegas jest tylko...

Obrączkowe zaćmienie słońca w USA

Podróżujących w październiku za ocean czeka nie lada gratka - obrączkowe zaćmienie słońca w USA. Gdzie i kiedy będzie je najlepiej widać?

Passo Gavia – malownicza alpejska przełęcz

Wokół włoskiego miasteczka Bormio jest mnóstwo szlaków i wymagających górskich dróg. Jedna z nich prowadzi na malowniczą przełęcz Passo Gavia.

Koniec (prawie) z airbnb w Nowym Jorku

Właściciele nieruchomości nagle zaczęli anulować rezerwacje. Wielu turystów jest zaskoczonych, ale to jest początek końca airbnb w Nowym Jorku. Miasto wygrało batalię sądową z najemcami

Nowy Jork podnosi ceny biletów

Od dziś, od północy miasto Nowy Jork podnosi ceny biletów na wszystkie usługi transportu publicznego. Drożeje między innymi najpopularniejsze wśród turystów metro.
6
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x