Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.
OGROMNA KONSTRUKCJA NA ŚRODKU POLA
Zbliżając się drogą do miejscowości Rębielicie Królewskie zobaczycie już daleka niezwykłą, ogromną konstrukcję na środku pola. Nie jest ona podobna do niczego co wcześniej widzieliście na żywo.
Jej wygląd raczej przypomina jakieś niezwykłe roboty z filmów science fiction. Chociaż zbliżając się do niej, dostrzegając szczegóły konstrukcji, coraz bardziej ma się wrażenie, że jest to jednak bardzo niezwykły wiatrak.
JEDYNY TAKI WIATRAK NA ŚWIECIE
W istocie jest to wiatrak. Choć jak zbliżycie się bardziej to zauważycie, że jest unikalny pod wieloma względami. Między innymi dlatego, że cały jest metalowy. Ponoć cały waży około 240 ton!
Jednak, jak widać na zdjęciach, konstrukcja ma lata swojej świetności już dawno za sobą. Jej wielkie unikatowe skrzydło powoli się już rozpada.
Skąd się wziął akurat tam? W Rębielicach Królewskich mieszkał jego pomysłodawca i konstruktor – Józef Antos. Ponoć projektowanie niezwykłej konstrukcji rozpoczęło się jeszcze w latach 70-tych XX wieku. Było to zatem w czasach, gdy o energii odnawialnej prawie nikt nie myślał.
Kolejne ćwierć wieku minęło zanim rozpoczęła się budowa. Cała 54-metrowej wysokości konstrukcja zaczęła powstawać od 2003 roku. Przez kilka kolejnych lat pan Antos, który był ślusarzem zbudował samodzielnie cały wiatrak.
Jedynym elementem, który pozostał do zamontowania pozostawała prądnica. Niestety taka, w tamtym czasie nie była dostępna, a co jeszcze gorsze, w roku 2009, zmarł konstruktor wiatraka.
Od tego czasu wiatrak gigant jest tylko atrakcją dla przejeżdżających przez wieś. Warunki atmosferyczne i rdza powoli osłabiają niezwykłą konstrukcję.
Nie da się podejść bezpośrednio pod wiatrak, jest ogrodzony. I nie próbujcie nawet, zbyt wiele łopatek wiatraka trzyma się praktycznie na słowo honoru.
WIATRAK GIGANT W LICZBACH
Oto garść liczb, które pozwolą wam zorientować się jak wielki jest wiatrak:
- wysokość całkowita: 54 metry
- średnica koła wiatraka: 32 metry
- ilość łopatek na kole: 280
- powierzchnia koła wiatraka: 300 metrów kwadratowych
- ciężar konstrukcji: 240 ton
- koszt konstrukcji: ponad milion złotych (wg cen z początków XXI wieku)
- teoretyczna wydajność wiatraka: 2000 kW
CO DALEJ Z KONSTRUKCJĄ?
Niestety nigdy nie udało się sprawdzić wyliczeń pana Antosa, co do wydajności energetycznej jego konstrukcji. Wiatrak gigant nigdy nie został uruchomiony, a jego obecny stan wyklucza taką możliwość. Aktualnie spora część łopatek albo już odpadła, albo jest tego bliska.
Szkoda. Jest to jedyny taki wiatrak na świecie, był zbudowany przez entuzjastę i trochę żal, że tak niezwykła konstrukcja zupełnie się rozpadnie pod wpływem warunków atmosferycznych.
Moim zdaniem warto byłoby jedyny taki wiatrak na świecie zachować. Zakonserwować i umieścić go na terenach jakiegoś muzeum techniki, gdzie na pewno ściągałby mnóstwo turystów, chcących zobaczyć tak fantastyczną konstrukcję.
Ciekawy wiatrak ciekawy człowiek