Już za kilka dni czeka nas noc spadających gwiazd czyli Perseidy 2021. Jak się przygotować do fotografowania, jakie miejsce wybrać do obserwacji. Czy będzie pogoda?
PERSEIDY 2021
Perseidy to jeden z rojów meteorów, które pojawiają się cyklicznie na naszym niebie każdego lata. Pierwsze można zobaczyć już pod koniec lipca, jednak jest ich jeszcze na tyle niewiele, że trzeba anielskiej cierpliwości, albo wyjątkowego szczęścia by je zauważyć.
Natomiast apogeum roju przypada na noc z 12 na 13 sierpnia, kiedy można nocą spodziewać się nawet ponad 100 spalających się w atmosferze meteorów w ciągu godziny.
Oczywiście są różnej wielkości. Poza tym, co pewnie wiecie, wiele z nich złośliwie spala się akurat nie w tej części nieba, na którą spoglądacie.
GDZIE SZUKAĆ PERSEIDÓW NA NIEBIE?
Smugi spalających się Perseidów możecie zaobserwować niemal na całym niebie, dlatego nie warto wpatrywać się usilnie tylko w jedno miejsce.
Natomiast miejscem, z którego będą meteory lecieć jest gwiazdozbiór Perseusza. W czasie najbliższych nocy możecie po zapadnięciu zmroku szukać go tuż nad horyzontem.
Na dwóch screenach z webowej wersji programu Stellarium możecie zobaczyć gdzie dokładnie znajdować się będzie gwiazdozbiór Perseusza. Pierwszy screen pokazuje położenie tuż przed godziną 22, drugi jest z północy.
Zatem generalnie Perseidy polecą z północnego wschodu. I jak widać Perseusz znajduje się na Drodze Mlecznej. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza dlatego, że jak co roku pojawi się w internecie mnóstwo zdjęć z różnymi smugami na niebie, które nie mają wiele wspólnego z Perseidami.
Bo oczywiście każdej nocy w atmosferę Ziemi wlatują i płoną różne drobiny pochodzenia kosmicznego. I ich smugi także widać na nocnym niebie, ale nie są to Perseidy.
DOKĄD SIĘ WYBRAĆ NA OBSERWACJĘ PERSEIDÓW?
Najlepszymi miejscami do obserwacji są te, gdzie niebo jest najciemniejsze. Dlatego można sobie odpuścić centra miast. Z resztą w ogóle pobliże miast nie jest dobrym miejscem na obserwację nocnego nieba.
W przypadku Perseidów – co wynika z położenia gwiazdozbioru Perseusza tuż nad horyzontem – należy wybrać tereny położone na północny- wschód od miast.
Pomocna przy wyborze miejsca obserwacji będzie mapa zanieczyszczenia światłem. Przeglądając ją można się zorientować dokąd zaplanować nocny wypad.
Ale pamiętajcie, że nawet jeśli zajedziecie na środek lasu, z dala od jakichkolwiek miejscowości to może się okazać, że nie jest tam zupełnie ciemno. A to dlatego, że jakiś gajowy Marucha postanowił koło swojej leśniczówki postawić wielką latarnię sodową, która poza oświetlaniem jego podwórka tworzy także łunę pomarańczowego światła na wiele kilometrów.
W JAKICH GODZINACH OBSERWOWAĆ PERSEIDY?
Oczywiście po zmroku oraz po zachodzie księżyca. W najbliższych dniach księżyc będzie zachodził pomiędzy 21:30 a 23:00, potem do świtu niebo będzie już zupełnie ciemne. A świt zaczyna się w okolicach godziny 4 rano, około 5:30 wschodzi słońce.
Wiele zależy też od pogody jaką będziemy mieli w czasie nocnych godzin. Na chwilę pisania tego posta zapowiadane są noce z częściowym zachmurzeniem, przynajmniej w Wielkopolsce.
WARSZTATY FOTOGRAFOWANIA NOCNEGO NIEBA
Jeśli chcielibyście nauczyć się jak fotografować nocne niebo i przy okazji spróbować sfotografować Perseidy to zapraszam na warsztaty fotograficzne w Puszczy Noteckiej.
Potwierdzamy. Ten rok obfitował w perseidy na niebie. Warto było rozstawić leżaki:)
Jeszcze w tym roku będzie się działo na niebie 🙂