Coraz więcej osób próbuje się dowiedzieć jak odnaleźć satelity Starlink nad Polską. Nie jest to trudne jeśli we właściwym momencie popatrzymy w niebo. Oto wskazówki.
POSZUKIWACZE SATELITÓW
Informacji o położeniu satelitów poszukują dwa rodzaje osób.
Pierwsza to osoby ciekawe nowości nad naszymi głowami, które po prostu chcą zobaczyć przelot satelitów na własne oczy.
Drugi rodzaj wręcz przeciwnie. Są to osoby obserwujące nocne niebo, lub je fotografujące. Im zależy by wiedzieć kiedy przelatujący pociąg satelitów będzie przeszkadzał w obserwacji.
O tym dlaczego satelity przeszkadzają m.in fotografią pisałem kilka dni temu we wpisie Astrofotografia – nadchodzi jej koniec?
SATELITY STARLINK
Zatem czego szukamy na niebie? Aktualnie jednego z dwóch „pociągów” satelitów firmy SpaceX, należącej do Elona Muska. W każdym z nich leci 60 satelitów, więc nim przelecą wszystkie trwa to 3-4 minuty i z łatwością da się je zauważyć na nocnym niebie.
Przy czym dwa to liczba aktualna w czasie redagowania tego wpisu. Już teraz kolejne 60 satelitów oczekuje na wystrzelenie. Jeśli tylko nad USA pojawi się dobre okno pogodowe to zostaną wystrzelone i nad nami będzie przelatywał kolejny „pociąg”.
Z każdym kolejnym miesiącem i rokiem będzie ich więcej. W tej chwili jest ich 120, a docelowo ma być w 2027 roku blisko 12.000! Wtedy zauważenie tych satelitów będzie wymagało jedynie spojrzenia w niebo.
Jak one wyglądają? Dla obserwatora z Ziemi (patrzącego po prostu w niebo) wyglądają tak jakby leciało za sobą kilkadziesiąt bliźniaczych samolotów. W wersji bardziej romantycznej – jakby spadało kilkadziesiąt gwiazd.
Poniżej satelity złapane 3 dni temu nad Poznaniem.
Gdy już zajmą pozycję to jednocześnie można ich zobaczyć tylko kilka jednocześnie na niebie. Najciekawiej wyglądają krótko po wystrzeleniu, gdy jeszcze nie rozdzieliły się, wtedy jest szansa zobaczyć całe 60 jednocześnie.
PRZELOTY STARLINK NAD POLSKĄ
Dla tych, którzy chcieliby wiedzieć od razu – poniżej lista. Wszystkie przeloty satelitów Starlink nad Polską w ciągu najbliższych kilku dni.
Wszystkie godziny przelotów są orientacyjne, obserwacji należy dokonywać w zakresie +/- 10 minut.
- Starlink-1 at 6:05 am, 27 Jan 2020, BRIGHT (2.4) for 5 mins. Look from WEST to EAST, elevation: start: 30°, max: 73°, end: 10°
- Starlink-2 at 5:51 pm, 27 Jan 2020, BRIGHT (1.8) for 5 mins. Look from WEST to EAST, elevation: start: 10°, max: 88°, end: 27°
- Starlink-1 at 6:31 am, 28 Jan 2020, BRIGHT (2.2) for 5 mins. Look from WEST to EAST, elevation: start: 17°, max: 80°, end: 10°
- Starlink-2 at 6:15 pm, 28 Jan 2020, BRIGHT (2.4) for 5 mins. Look from WEST to SOUTHEAST, elevation : start: 10°, max: 58°, end: 41°
- Starlink-1 at 5:21 am, 29 Jan 2020, BRIGHT (3.9) for 5 mins. Look from WEST to EAST, elevation: start: 51°, max: 51°, end: 10°
- Starlink-1 at 6:56 am, 29 Jan 2020, BRIGHT (2.2) for 5 mins. Look from WEST to EAST, elevation: start: 10°, max: 78°, end: 10°
- Starlink-1 at 5:46 am, 30 Jan 2020, BRIGHT (2.1) for 5 mins. Look from WEST to EAST, elevation: start: 63°, max: 79°, end: 10°
- Starlink-2 at 5:27 pm, 30 Jan 2020, BRIGHT (2.7) for 5 mins. Look from WEST to SOUTHEAST, elevation: start: 10°, max: 59°, end: 10°
- Starlink-1 at 6:12 am, 31 Jan 2020, BRIGHT (2.1) for 5 mins. Look from WEST to EAST, elevation: start: 27°, max: 78°, end: 10°
JAK CZYTAĆ LISTĘ?
Lista obejmuje wyłącznie te przeloty, które są łatwe do zaobserwowania, w sumie jest ich więcej, ale część jest bardzo nisko nad horyzontem i w większości miejsc mogą być nie do zauważenia dla obserwatora.
Pełen wpis na stronie wygląda następująco:
Starlink-2 NEW at 5:51 pm, 27 Jan 2020 (local time), BRIGHT (1.8) for 5 mins, look from WEST to EAST, elevation (from horizon): start: 10°, max: 87°, end: 28°
Brightness magnitude: 1.8 , Start Azimuth: 280°, End Azimuth: 100°
Starlink-2 – to numer „pociągu” satelitów wg czasu ich wystrzelenia na orbitę
5:51 pm – to orientacyjny czas rozpoczęcia przelotu (+/- 10 minut) w lokalizacji, dla której szukacie danych
BRIGHT (1.8) – to jasność satelitów, zasada jest taka, że im niższa liczba tym będą jaśniejsze i bardziej widoczne na niebie. W tym przypadku 1.8 oznacza, że od satelitów będzie jaśniejsze tylko 20 gwiazd na niebie.
from WEST to EAST – zawsze lecą z kierunku zachodniego ku wschodowi
elevation – to wysokość nad horyzontem, pojawią się 10°, następnie przelecą niemal dokładnie nad głowami obserwatorów i znikną 28° nad horyzontem
Start Azimuth: 280°, End Azimuth: 100° – azymut to dokładne kierunki na horyzoncie, w których satelity się pojawią i znikną.
Na bieżąco przeloty dla dowolnej lokalizacji w Polsce i na świecie możecie sprawdzać na stronie me.cmdr2.org/starlink/ Są one aktualizowane co kilka dni, na kolejne dni do przodu.
JAK ODNALEŹĆ TE MIEJSCA W PLENERZE
Przede wszystkim na oglądanie Starlinków najlepiej wybrać taki dzień, gdy będą one najlepiej widoczne. W najbliższych dniach będzie to 27 stycznia, gdy jasność wyniesie 1.8.
Warto także wybrać się poza miasto, możliwie z dala od źródeł światła, wtedy będzie satelity lepiej widać na tle ciemnego nieba.
Azymut – najprostszym rozwiązaniem będzie zainstalować sobie w telefonie jakąś aplikację zawierającą kompas. Wtedy obracając urządzeniem będziecie wiedzieli w stronę jakiego azymutu jest skierowane.
Dla osób, które wolą obyć się bez aplikacji: północ to azymut 0, wschód 90, południe 180, zachód 270. Dzięki temu mniej więcej będą mogły oszacować skąd spodziewać pojawienia się satelitów.
Wysokość nad horyzontem – horyzont to 0, patrząc pionowo nad głowę 90. Na tej podstawie mniej więcej zorientujecie się gdzie spodziewać się pierwszych satelitów.
APLIKACJA POMOŻE ZNALEŹĆ SATELITY STARLINK
Oczywiście nie mogło się obyć bez powstania aplikacji, dzięki której będzie wiadomo kiedy patrzeć w niebo.
Aplikacja zawiera w większości te same dane co wcześniej podana strona internetowa. Jedynym minusem jest to, że za każdym razem trzeba wybrać o którym pociągu satelitów chcemy uzyskać informacje.
Plusem za to jest to, że można sobie ustawić alarm, który przypomni kiedy należy patrzeć w niebo.
Aplikacja nazywa się Starlink Tracker i możecie ją pobrać zarówno na Androida jak i na Iphone.
MAPA SATELITÓW STARLINK NA ŻYWO
Jeśli chcielibyście się zorientować jak w dowolnym momencie wyglądają pozycje satelitów Starlink to możecie zrobić to na przykład na stronie satellitemap.space
Mapa jest skalowalna, można sprawdzić jakie dokładnie satelity znajdują się w dowolnym momencie nad naszym krajem.
JAK ZNALEŹĆ SATELITY STARLINK NAD POLSKĄ
Teraz już wiecie wszystko co potrzeba by znaleźć satelity Starlink, nie tylko nad Polską, ale praktycznie w dowolnym miejscu, w którym się znajdziecie. Oczywiście warunkiem zobaczenia satelitów jest też przede wszystkim czyste niebo.
Być może w momencie, w którym czytacie ten tekst satelitów na niebie jest dużo więcej i łatwiej je będzie znaleźć. Najbliższy planowany start kolejnej rakiety z 60 satelitami to 27 stycznia, o ile będzie odpowiednia pogoda.
Niestety każdy taki start będzie oznaczał kolejne przeszkody w fotografowaniu nocnego nieba. A jednocześnie potrzebę tworzenia aplikacji dla fotografów by wiedzieli kiedy jest szansa by zrobić zdjęcia bez smug światła odbitego od satelitów.
Choć jest mała nadzieja bo w serii oczekującej na wystrzelenie jest jeden testowy satelita, który jest pokryty warstwą ochronną. Ma to zmniejszyć jego jasność widzianą z Ziemi. Oby się to sprawdziło i wszystkie kolejne serie wystrzeliwane w niebo były już ciemniejsze.
widziałam dzisiaj dzięki!
A czemu ma to służyć? Dopiero się uczę.
Satelity będą dostarczać internet.
Wlasnie kilka minut temu przelecialy nad Poznaniem, ze strony poludniowo-wschodniej, w kierunku połnocny-wschod. Przyznam że dopiero dzis zajrzalem do neta w poszukiwaniu co to jest … kilka minut patrzyłem zdziwiony w niebo – niesamowity widok!
Dzisiejszej nocy polecą jeszcze jaśniejsze. Warto po 4 popatrzeć w niebo.
Musk to zwykły je*bany łeb. Zamiast robić inwestycje kosmiczne niech zainwestuje hajs na ratowanie Naszej Matki, zamiast skupić się na tym co się dzieje wokół to szukają hu*ja do du*py. Zrobili sport*doline na ZIEMI teraz syf robią we WSZECHŚWIECIE.. EGOISTA.