fbpx

Jak wypełnić ESTA – krok po kroku

Od niedawna Polacy mogą podróżować do USA bez wiz, ale konieczne jest otrzymanie zgody na podróż do Stanów w systemie bezwizowym. Zobacz jak wypełnić ESTA krok po kroku.

 

RÓŻNICE POMIĘDZY WIZĄ A ESTA

 

Pewne jest to, że jeśli chcesz jechać na wymarzone wakacje do Stanów to musisz wypełnić jedną z tych formalności. Inaczej linie lotnicze nie pozwolą ci wsiąść do samolotu, który będzie lądować na terytorium USA.

Podstawowe cechy obu systemów są następujące:

ESTA – Elektroniczny System Autoryzacji Podróży

  • to wniosek wypełniany przez internet, opłata za niego to 14$ (4$ za rozpatrzenie + 10$ za wystawienie w przypadku przyznania)
  • decyzja podejmowana jest przez U.S. Customs and Border Protection wyłącznie na podstawie wpisanych we wniosku danych
  • uzyskane zezwolenie na podróż jest ważne przez 2 lata od daty jego wystawienia bądź do czasu upływu ważności paszportu (decyduje data następująca wcześniej)
  • zezwolenie traci ważność także w przypadku: zmiany imienia lub nazwiska, zmiany płci, istotnej zmiany sytuacji życiowej (np. skazania za zbrodnię, zapadnięcia na chorobę zakaźną)
  • maksymalny jednorazowy czas przebywania w USA to 90 dni

 

WIZA

  • to wniosek wypełniany przez internet, opłata za niego to 160$
  • po wypełnieniu wniosku konieczne jest umówienie się na rozmowę z konsulem w ambasadzie lub konsulacie USA
  • decyzja podejmowana jest przez konsula w trakcie rozmowy
  • wizę otrzymuje się na okres do 10 lat, wiza nie traci ważności po upływie daty ważności paszportu (wtedy w podróż do USA należy zabrać ze sobą zarówno stary jak i nowy paszport)
  • maksymalny jednorazowy czas przebywania w USA to 180 dni

 

 

ESTA CZY WIZA?

 

Jeśli posiadasz ciągle aktualną wizę to do końca jej ważności nie potrzebujesz wypełniać wniosku ESTA, latasz do USA na dotychczasowych zasadach.

 

Wniosku ESTA nie musisz wypełniać także jeśli do USA chcesz wjechać drogą lądową z Kanady lub Meksyku.

 

Warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze na jak długo zamierzacie pojechać do Stanów. Większość wakacyjnych podróży zamyka się w czasie 2 do 4 tygodni, te objazdowe wokół całych Stanów rzadko przekraczają 2 miesiące. W takim przypadku wystarczy ESTA. Jeśli jednak wybieracie się w epicką podróż, na ponad 3 miesiące – od Florydy po Alaskę – będzie potrzebna już wiza.

 

Drugą istotną sprawą jest cena. Oczywiście otrzymanie wizy to koszt 10x wyższy od pojedynczego wniosku ESTA. Jednak być może już z góry podejrzewacie, że ta pierwsza podróż nie będzie waszą ostatnią. W takim wypadku warto się zastanowić nad wnioskiem o wizę. Gdybyście zaplanowali kilka podróży w czasie 10 lat to może się okazać, że różnica w cenie nie jest aż tak wielka. Sześciokrotne wypełnienie w tym czasie wniosku o ESTA (5x 2 lata + 1x przy wymianie paszportu) to już 84$. Nadal sporo mniej, ale niektórzy wolą mieć problem z głowy na dłużej.

 

Odpowiedzieć, która opcja wam bardziej odpowiada musicie sobie sami.

 

 

 

 

GDZIE WYPEŁNIAĆ ESTA?

 

Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest strona na jaką wchodzicie. Pojawiło się sporo pośredników, na stronach których można wypełnić wniosek za dodatkową opłatą. Taka opłata za pośrednictwo może być znacznie wyższa niż sama urzędowa opłata za ESTA.

 

Zatem wniosek należy wypełniać na stronie esta.cbp.dhs.gov, jest to oficjalna strona U.S. Customs and Border Protection

 

Screen z fragmentem oficjalnej strony jest główną ilustracją do tego poradnika.

 

 

 

JAK WYPEŁNIĆ ESTA?

 

Strona domyślnie załaduje się w wersji angielskiej, by przełączyć ją na polską należy kliknąć na flagę amerykańską w górnym prawym rogu. A potem wybrać polską flagę z listy dostępnych opcji.

 

Następnie klikasz UTWÓRZ WNIOSEK i dalej POJEDYNCZY WNIOSEK. Dalej należy jeszcze zatwierdzić powiadomienie o bezpieczeństwie danych.

 

 

 

 

PIERWSZY EKRAN – WYPEŁNIANIE WNIOSKU ESTA

 

Jak wypełnić ESTA – krok po kroku

Pierwszy ekran właściwego wniosku to akceptacja dwóch informacji: klauzuli zrzeczenia się odpowiedzialności (o tym, że otrzymanie zezwolenia na podróż nie jest gwarancją wpuszczenia do USA) oraz ustawy Travel Promotion Act of 2009 (która ustala opłaty za ESTA).

 

Tylko zaakceptowanie obu informacji pozwoli przejść dalej.

 

 

 

DRUGI EKRAN – WYPEŁNIANIE WNIOSKU ESTA

 

Tutaj zaczyna się faktyczne wypełnianie wniosku. Nie ma znaczenia jakimi literami będziecie pisać, we wniosku będą zawsze duże litery. Wniosek należy wypełniać bez polskich liter. Czyli jeśli wasze miejsce urodzenia to: Łękołody to we wniosku wpisujecie LEKOLODY.

 

Oczywiście tak jak zwykle, czerwone gwiazdki oznaczają, że pole musi być obowiązkowo wypełnione.

 

Jak wypełnić ESTA – krok po kroku

Drugi ekran to wszystkie podstawowe informacje, imię, nazwisko, data urodzenia, miejsce urodzenia itd. Można to wypełnić ręcznie lub jeśli komuś się bardzo nie chce – może wysłać zdjęcie swojego paszportu (PRZEŚLIJ SWÓJ PASZPORT). W tym drugim przypadku wszystkie informacje zawarte w paszporcie wypełnią się automatycznie.

 

Na końcu tego ekranu należy dwukrotnie wpisać swojego maila kontaktowego. Pozytywna weryfikacja tego maila jest warunkiem ukończenia wypełniania wniosku.

 

Po kliknięciu DALEJ pojawi się jeszcze informacja właśnie o weryfikacji maila. Należy kliknąć WYŚLIJ KOD.

 

 

W tym momencie sprawdzacie swojego maila, wpisujecie otrzymany w wiadomości kod. Kod jest ważny tylko w ciągu 25 minut od otrzymania.

 

Od tego momentu możecie zapisać wniosek na aktualnym etapie i wrócić do wypełniania później. Jednak wyłącznie w ciągu najbliższych 7 dni. Przy zapisywaniu podany zostanie numer wniosku (ten sam numer jest też przysyłany po chwili na maila).

 

 

 

TRZECI EKRAN – WYPEŁNIANIE WNIOSKU ESTA

 

Trzeci ekran to m.in. dalsze dane osobowe, dane kontaktowe, dane o zatrudnieniu.

 

Jak wypełnić ESTA – krok po kroku

 

Global Entry Program CBP to program, dzięki któremu można przekraczać granicę znacznie szybciej niż pozostałe osoby. Jeśli nie jesteście do niego zapisani wybieracie NIE. Więcej informacji o nim znajdziecie na tej stronie www.cbp.gov/travel/trusted-traveler-programs/global-entry

 

Informacje o mediach społecznościowych nie są wymagane, jednak wg informacji U.S. Customs and Border Protection są one pomocne w weryfikacji innych danych z wniosku. Jeśli podacie, że posiadacie konto to obowiązkowe będzie podanie nazwy użytkownika jaką posługujecie się na tym portalu.

 

 

 

CZWARTY EKRAN – WYPEŁNIANIE WNIOSKU ESTA

 

Teraz przychodzi kolej na wypełnienie wszystkich informacji dotyczących planowanej podróży do USA.

 

Jak wypełnić ESTA – krok po kroku

Dane osoby kontaktowej – jeśli lecicie do cioci to wpisujecie jej dane. Jeśli natomiast lecicie na wakacje a nie do kogoś to we wszystkich miejscach z gwiazdką wpisujecie UNKNOWN (nieznany). Wyjątkiem jest pole numeru telefonu, tu zamiast UNKNOWN wpisujecie kilka zer – 00000.

 

Adres pobytu w USA – to pole nie jest obowiązkowe, można tam wpisać adres osoby do której lecicie, albo dane adresowe pierwszego amerykańskiego hotelu na trasie waszej podróży. Jeśli jeszcze go nie znacie to możecie wpisać adres hotelu przy lotnisku, gdzie będziecie lądować. Wtedy w razie czego na rozmowie z urzędnikiem imigracyjnym powiecie, że zmieniły się plany i podacie właściwy adres pierwszego hotelu.

 

W przypadku wpisania UNKNOWN lub 000000 system  po kliknięciu DALEJ poinformuje o nieprawidłowych wartościach. Trzeba przy każdym polu potwierdzić, że wpisane dane są zgodne z naszymi intencjami.

 

 

 

 

PIĄTY EKRAN – WYPEŁNIANIE WNIOSKU ESTA

 

W tym momencie musimy tak naprawdę zaświadczyć, że jesteśmy zdrowi na ciele i umyśle. Są to dokładnie te same pytania, na jakie należy odpowiedzieć starając się o wizę.

 

Jak wypełnić ESTA – krok po kroku

Pierwsze pytanie dotyczy chorób, głównie zakaźnych i zaburzeń psychicznych oraz uzależnień. Pozostałe dotyczą popełnionych przestępstw, wykroczeń lub podróży do krajów uważanych przez USA za niebezpieczne.

 

Jeśli w jakimkolwiek przypadku odpowiedź będzie inna niż NIE to oczywiście nie ma szans na otrzymanie zgody na podróż. I wtedy jedyną szansą jest staranie się o wizę, tak jak wcześniej.

 

Na koniec tego ekranu należy zaznaczyć, że wszystkie prowadzone informacje są prawdziwe.

 

 

 

SZÓSTY EKRAN – WYPEŁNIANIE WNIOSKU ESTA

 

Teraz zostaniemy poproszeni o przejrzenie wszystkich wprowadzonych wcześniej informacji

 

 

Wszystkie informacje można pobrać oraz wydrukować. Każdą z wyświetlonych sekcji należy zatwierdzić, a na koniec zostaniemy jeszcze poproszeni o wpisanie kilku wcześniej wprowadzonych danych osobowych dla weryfikacji.

 

 

 

OSTATNI EKRAN – WYPEŁNIANIE WNIOSKU ESTA

 

W ten sposób dobrnęliście do ostatniego etapu – w którym za rozpatrzenie wniosku należy dokonać opłaty. Można to zrobić kartą debetową lub kredytową, albo za pośrednictwem konta PayPal.

 

Zatwierdzenie klauzuli zrzeczenia się odpowiedzialności pozwala przejść do samej płatności.

 

 

 

SPRAWDZANIE STATUSU ZŁOŻONEGO WNIOSKU ESTA

 

Na stronie głównej na górnym menu znajduje odnośnik SPRAWDŹ STATUS ESTA.

 

 

Po kliknięciu na sprawdzenie pojawi się ekran, na którym trzeba wpisać dane, które wcześniej były wprowadzone we wniosku, oraz otrzymany mailem numer wniosku.

 

 

Po zweryfikowaniu tych danych przez system otrzymuje się jedną z trzech odpowiedzi: zatwierdzone zezwolenie, brak zezwolenia na podróż, trwa oczekiwanie na autoryzację.  Jeśli zdarzy się, że nie otrzymacie zezwolenia na podróż możecie się ubiegać o możliwość wyjazdu starając się o wizę.

 

 

 

KONTYNUOWANIE ZAPISANEGO WNIOSKU – WYPEŁNIANIE WNIOSKU ESTA

 

Jeśli wcześniej zapisaliście wniosek przed jego ukończeniem to po ponownym wejściu na główną stronę wybieracie opcję KONTYNUUJ ISTNIEJĄCY WNIOSEK.

 

 

 

Na kolejnym ekranie należy wpisać numer paszportu, datę urodzenia oraz numer wniosku zapisanego wcześniej .

 

Po wpisaniu tych danych możecie kontynuować wypełnianie wniosku.

 

 

CO ZROBIĆ GDY WNIOSEK ZAWIESI SIĘ NA PŁATNOŚCI?

 

To jest ponoć dość często spotykany problem. Jeśli traficie na niego to bodaj zawsze problem znika gdy zalogujecie się ponownie po jakimś czasie.

Gdyby jednak tak się nie stało to po prostu wypełnijcie wniosek ponownie od początku.

 

 

JAK WYPEŁNIĆ ESTA – PODSUMOWANIE

 

Jak widzicie wypełnienie jest właściwie prostą sprawą. Jeśli tylko starannie (i zgodnie z prawdą) wypełnicie wszystkie rubryki to nie powinno być żadnych problemów z wymarzonymi wakacjami w USA.

 

Po uzyskaniu zezwolenia na podróż należy je wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko. Co prawda nie jest to wymagane, ale strona U.S. Customs and Border Protection zaleca by mieć jednak wydruk ze sobą.

 

 

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

14 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kinga
Kinga
4 lat temu

Witam, przeczytałam na jednym forum, że do wypełnienia Esta potrzebny jest paszport biometryczny A nie zwykły. Czy to prawda?

Gabriel
Gabriel
4 lat temu

Cześć, chciałbym zapłacić za kolegę, ponieważ nie ma on karty kredytowej ani PayPal,czy w ostatnim kroku muszę zaznaczyć, że wypełniam za osobę trzecią,czy normalnie i poprostu opłacam z mojej karty?

Jagoda
Jagoda
2 lat temu

Czy jak się zmienia osoba kontaktowa w USA Bo już nie będę u cioci to czy to ważne. Bo zmienić można adres I to zrobiłam ale co z osobą kontaktową.?

Małgorzata
Małgorzata
2 lat temu

Witam, kiedy wypełniam wniosek wpisuje mi się adres e-mail dużymi literami, a system tego nie akceptuje jako nieprawidłowy format. Nic nie pomaga ani zmiana jezyka ani Ctrl/ Shift. Co robić?

Bogumiła
Bogumiła
1 rok temu

witam, w paszporcie mam imię Bogumiła na wniosku mogę wpisać Bogumila i zniosek został odrzucony z powodu niezgodności danych paszportem – co mam zrobić

Oliwia
Oliwia
1 rok temu

Czy osoba aktualnie bezrobotna uzyska pozytywne rozpatrzenie wniosku ESTA? Wybieram się do babci do Nowego Jorku, czyli w celach turystycznych na 3 tygodnie.

Paulina
Paulina
1 rok temu

Czy jeśli nie znam angielskiego będzie to problem dla urzędnika? jak mam się z nim dogadać?
4 punkt cały przeznaczony jest dla kuzyna u ktorego zatrzymuję się w USA, czy jego imię Grzegorz rowniez mam wpisac po angielsku? Gregory, czy możemy byc Grzegorz itp?

PODOBNE

Murale Las Vegas – odkryj kolorowe historie miasta grzechu

Las Vegas to nie tylko kasyna, neonowe światła i szaleństwo nocy. W zakamarkach tego niezwykłego miasta kryją się prawdziwe perły street artu. Wyrusz ze mną w podróż przez murale Las Vegas, gdzie każda ściana opowiada swoją własną historię!

Very Large Array – tutaj słuchają kosmosu

Co łączy Nowy Meksyk z najodleglejszymi galaktykami? Very Large Array! To właśnie tutaj znajduje się najbardziej zaawansowany na Ziemi zestaw anten nasłuchujących dźwięków z kosmosu. I jeśli kiedykolwiek dotrze do nas przekaz od innej cywilizacji to najprawdopodobniej pierwsi usłyszą go właśnie właśnie tutaj.

Internet w USA

Wyjeżdżając za ocean jednym z najbardziej oczywistych wydatków będzie zakup jakiegoś pakietu dostępu do internetu. Jakie turysta ma opcje i w ogóle jaki jest dostępny internet w USA?

Co ukrywa booking.com?

Każdy przewodnik turystyczny powinien się zaczynać od ostrzeżenia: Turysto nie daj się oszukać. Na podróżników na każdym kroku czekają nie tylko zapierające dech atrakcje, ale także zagrożenia. Zobacz co ukrywa booking.com, poznaj pułapki zastawione na podróżników na każdym kroku. Część z nich polega na niedomówieniach, ukrywaniu informacji o usługach. Ale można także stracić sporo pieniędzy trafiając na oszustów. Oto niektóre nieoczywiste zagrożenia czyhające na podróżników, nawet już na etapie planowania podróży.

Brooklyn Bridge – ikona Nowego Jorku

Brooklyn Bridge to nie tylko most – to ikona, legenda i nieskończona inspiracja dla fotografów z całego świata. Zanurz się w jego fascynującą historię i odkryj, dlaczego spacer po jego deskach to fascynujące doświadczenie.

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Stewardessa radzi czy bredzi?

Ostatnio w polskich tzw. mediach pojawiła się seria niusów o tym co stewardessa radzi robić by pobyt w hotelu nie stał się koszmarem. Ale na wasze bezpieczeństwo w hotelu czyha wiele innych zagrożeń. Niektóre są śmiertelne!
14
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x