fbpx

Astrofotografia – nadchodzi jej koniec?

Astrofotografia i w ogóle fotografowanie w nocy wymaga miejsc oddalonych od źródeł światła. Fotografowie chętnie jadą na odludzia, pustynie, gdzie powietrze jest czyste. Niestety dobre zdjęcia są uzależnione od warunków pogodowych. A od teraz będą zależne także od tego co będzie się działo za chwilę wokół Ziemi.

 

 

FOTOGRAFOWANIE NOCNEGO NIEBA

 

Spoglądając w centrach naszych miast w niebo można zobaczyć co najwyżej pojedyncze gwiazdy. Dlatego właśnie każdy, kto ma ochotę spróbować na serio fotografować nocne niebo musi się wybrać z dala od miejskich świateł. Czasem oznacza setki kilometrów. Największe miasta wysyłają w niebo ogromne łuny, zwłaszcza sodowego, światła.

 

Gdzie najlepiej pojechać? W takie miejsca gdzie w ogóle nie ma dużych miast, najlepiej pokazują to mapy zanieczyszczenia światłem.

 

Astrofotografia

 

Mapa ze strony www.lightpollutionmap.info pokazuje, że w Europie trzeba naprawdę daleko jechać by mieć szanse na takie czyste niebo do zdjęć. Praktycznie jedyne takie miejsca to nieco terenów w Szwecji i Finlandii oraz Islandia i przede wszystkim Grenlandia.

 

W Polsce co prawda istnieją takie miejsca jak Izerski Park Ciemnego Nieba, ale każdy kto w nim był widział łuny świateł z każdej strony. A na dodatek „biegające” po niebie szperacze reklamujące podaj dyskotekę w Harrachovie.

 

Główne zdjęcie tego posta jest zrobione właśnie zimą w tym parku. Widać na nim bardzo silną łunę u dołu i dość słabo widoczną Drogę Mleczną. Natomiast na zdjęciu poniżej ta sama Droga Mleczna nad pustynną Arizoną. Jest różnica, prawda?

 

Astrofotografia

 

W Polsce relatywnie najbardziej wolne od zanieczyszczeń niebo można znaleźć w Bieszczadach, na granicy polsko-rosyjskiej czy w części Puszczy Noteckiej.

 

 

 

ASTROFOTOGRAFIA VS. SPACE X

 

Niestety wkrótce nawet idealnie ciemne niebo nie będzie gwarancją dobrych zdjęć nocnego nieba. Amerykańska firma Space X rozpoczęła wysyłanie na orbitę okołoziemską tysięcy satelitów komunikacyjnych.

 

Należą one do programu Starlink, który ma docelowo dostarczać internet do każdego miejsca na Ziemi, nawet tam gdzie nie ma żadnej infrastruktury.

 

A dlaczego to problem możecie się przekonać na filmie poniżej. Widać na nim przelatujący na nocnym niebie „pociąg” satelitów Elona Muska. Zwróćcie uwagę jak duża jest różnica w jasności pomiędzy gwiazdami, które widać w kadrze, a satelitami.

 

 

Na filmie przelatywało ich ponoć 60. Wyobraźcie sobie jak to będzie wyglądało gdy jednocześnie przez niebo poleci ich kilka tysięcy?

 

Problem będą mieli zarówno fotografowie pragnący zrobić zdjęcia nieba, zwłaszcza startraile. Ale tysiące satelitów będą także problemem dla astronomów i obserwatorów nieba.

 

Astrofotografia

 

Na tego typu zdjęciach pojawią się dodatkowe linie, w różnych kierunkach.

 

Tak naprawdę jedyna nadzieja w programistach Adobe, którzy być może wprowadzą do programu nową opcję, pozwalające usuwać ze zdjęć niechciane linie tworzone przez satelity.

 

W każdym razie po roku 2027, kiedy ma być wystrzelone łącznie niemal 12.000 nowych satelitów, nocne niebo nie będzie już nigdy takie jak choćby jeszcze teraz. Spieszcie się ze zdjęciami.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zorza Polarna
3 lat temu

Najczarniejsze niebo jakie widziałem na własne oczy to zimowe niebo na Islandii – można nawet przełknąć brak zorzy polarnej gdy niebo jest usłane gwiazdami od samego horyzontu 🙂

PODOBNE

Kalendarz fotografa: zjawiska astronomiczne 2025 roku

W 2025 roku niebo zaprezentuje nam kilka spektakularnych widowisk, które aż proszą się o uchwycenie w obiektywie. Oto zjawiska astronomiczne 2025 roku, które warto zobaczyć i sfotografować. Od spadających gwiazd, przez jasne planety, aż po księżycowe zaćmienia – każdy miłośnik fotografii znajdzie coś dla siebie. Sprawdź, co, kiedy i jak najlepiej uwiecznić na zdjęciach. A do tego – kilka praktycznych wskazówek, jak przygotować się na te kosmiczne chwile.

Very Large Array – tutaj słuchają kosmosu

Co łączy Nowy Meksyk z najodleglejszymi galaktykami? Very Large Array! To właśnie tutaj znajduje się najbardziej zaawansowany na Ziemi zestaw anten nasłuchujących dźwięków z kosmosu. I jeśli kiedykolwiek dotrze do nas przekaz od innej cywilizacji to najprawdopodobniej pierwsi usłyszą go właśnie właśnie tutaj.

Co ukrywa booking.com?

Każdy przewodnik turystyczny powinien się zaczynać od ostrzeżenia: Turysto nie daj się oszukać. Na podróżników na każdym kroku czekają nie tylko zapierające dech atrakcje, ale także zagrożenia. Zobacz co ukrywa booking.com, poznaj pułapki zastawione na podróżników na każdym kroku. Część z nich polega na niedomówieniach, ukrywaniu informacji o usługach. Ale można także stracić sporo pieniędzy trafiając na oszustów. Oto niektóre nieoczywiste zagrożenia czyhające na podróżników, nawet już na etapie planowania podróży.

Calem – zwiedzanie winnicy w Porto

Porto to nie tylko piękna architektura i pyszne jedzenie, ale też raj dla miłośników wina! Postanowiłem się wybrać na zwiedzanie winnicy w Porto, gdzie można poznać historię porto i spróbować różnych gatunków tego wyjątkowego wina.

Darmowy internet dla zwiedzających USA

Wspaniała okazja dla planujących podróż za ocean. Właśnie pojawiła się oferta, dzięki której można zyskać darmowy internet dla zwiedzających USA.

Zorza polarna nad Polską – kiedy ponownie?

Przed weekendem pojawiły się alerty o bardzo silnych wybuchach na Słońcu. Informacje były bardzo pozytywne bo oznaczały, że pojawi się zorza polarna nad Polską. Astronomowie i fotografowie już wiedzieli co się święci i pakowali sprzęt do wypraw za miasto.

Sztuczna inteligencja kontra język polski

Nie sposób wymagać od kogokolwiek kto nie mówi po polsku by rozumiał skomplikowane zwroty. Sztuczna inteligencja kontra język polski to zabawa w szukanie potknięć u kogoś kto jest dopiero na początku nauki naszego skomplikowanego języka.

Jak rozpoznać fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca?

Kilka dni temu na niebie obserwowaliśmy niezwykłe zjawisko, a w raz z nim pojawiły się fałszywe zdjęcia zaćmienia Słońca. Prawdopodobnie było ich nawet więcej niż tych prawdziwych. Podpowiem jak je rozpoznać?
1
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x