Pytanie raczej nie czy będą nowe parki narodowe w USA, ale kiedy. Amerykanie rozważają właśnie włączenie do systemu parków także miejsc związanych historią drugiej połowy XX wieku.
Badania miejsc związanych z Zimną Wojną
Amerykańska agencja National Park Service przeprowadziła badania, wynikiem których jest lista 24 nieruchomości, które mogą stać się nowymi parkami. Wszystkie są określane jako narodowe miejsca pamięci, związane z Zimną Wojną.
Zatem ich powstanie lub użytkowanie wiązało się z obronnością USA w okresie zawierającym się w przedziale od kapitulacji Japonii w 1945 roku aż po rozpad ZSRR w roku 1991.
Wszystkie miejsca, które znalazły się w opracowaniu badania – jak określono – reprezentują wybitne aspekty amerykańskiej kultury, historii. Poza tym posiadają wyjątkową wartość dla przyszłych pokoleń.
Określenie 24 nieruchomości nie oznacza, że wszystkie one staną się parkami narodowymi, ostateczna lista będzie zapewne krótsza.
Jakie miejsca mogą zostać nowymi parkami?
Jakie kryteria musiały spełnić miejsca by znaleźć się na liście? O pierwszym już wspomniałem, musiały powstać w konkretnym przedziale czasowym. Dodatkowym ograniczeniem jest to, że muszą mieć co najmniej 50 lat i nie być w stanie ruiny.
Niestety wiele miejsc związanych z Zimną Wojną, po jej zakończeniu, przestało być konserwowanych, przez co popadły do tego stopnia w ruinę, że nie mogą być udostępniane zwiedzającym. Część z nich po zaprzestaniu pełnienia funkcji związanych z obronnością była także rozbierana.
Kolejnym wymogiem jest to, że miejsce musi mieć co najmniej 50 lat. Inaczej nie będzie mogło być wpisane na listę Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych. Czyli biorąc pod uwagę to, że mamy rok 2022, to miejsce musiało powstać w roku 1972 lub wcześniej.
Lista miejsc, które oznaczono jako możliwe do zwiedzania
Lista zawiera bardzo ciekawe miejsca, które z pewnością bardzo chętnie odwiedzą fani historii i wojskowości. Oto one:
- Wyrzutnie rakiet Atlas ICBM – w bazie sił powietrznych w Vandeberg w Kalifornii, w okolicach Cheyenne w Wyoming oraz w Weld County, w Kolorado
- Ciężki bombowiec B-29, w Clark County, w Nevadzie
- Poligon nuklearny na atolu Bikini, wchodzącym w skład Wysp Marshalla, na Pacyfiku
- Bush Compound w Maine – to tzw. The Summer White House, miejsce należące do rodziny Bushów
- Camp David w Maryland – rezydencja prezydenta USA, znajdująca się na terenie rządowego ośrodka wypoczynkowego
- La Casa Pacifica, w San Clemente, w Kalifornii – to tzw. Western White House, w którym prezydent Nixon pracował poza Waszyngtonem
- Cheyenne Mountain Complex, w pobliżu Colorado Springs, w Kolorado – instalacje i bunkry należące do amerykańskich sił kosmicznych
- Linia obrony wczesnego ostrzegania na Alasce i Aleutach – system stacji radiowych, który miał ostrzegać przed morską lub lądową inwazją na USA i Kanadę
- Wyrzutnie rakiet Nike – w pobliżu Golden Gate w Kalifornii, w Porter County w Indianie, w Fort Hancock w New Jersey
- Laboratorium ogólnego przeznaczenia w Camp Evans, w New Jersey
- Little White House w bazie marynarki wojennej w Monroe County, na Florydzie – wakacyjna siedziba prezydenta Trumana
- Poligon testowy w Nevadzie – przeprowadzano tam testy nuklearne
- USS New Jersey – pancernik znajdujący się obecnie w Camden, w New Jersey
- Biuro Usług Strategicznych CIA w Waszyngtonie
- Bunkry prezydenckie Johna F. Kennedy’ego w Nantucket, w Massachusetts oraz na Peanut Island, na Florydzie
- Rancho del Cielo w pobliżu Santa Barbara, w Kalifornii – wakacyjny dom prezydenta Regana
- Raven Rock w pobliżu Waynesboro w Pennsylwanii – bunkier atomowy nazywany podziemnym Pentagonem
- Apartament należący do Juliusa i Ethel Rosenberg w Nowym Jorku – była to para Amerykanów, która szpiegowała na rzecz ZSRR, wydano na nich wyroki śmierci, wykonane w 1953 roku
- Stanley R. Mickelson Safeguard Anti-Ballistic Missile Complex w poliżu Grand Forks w Północnej Dakocie – baza rakiet mających przechwytywać radzieckie pociski balistyczne
- Sedan Crater w Nye County, w Nevadzie – 100 metrowy krater po próbnej eksplozji nuklearnej
- Ośrodek Alarmowy Strategicznych Sił Powietrznych w Mountain Home, w Idaho
- Strategiczne Dowództwo Lotnictwa w Bazie Sił Powietrznych w Offutt, w Nebrasce
- Niszczyciel Turner Joy, znajdujący się obecnie w Bremerton, w stanie Waszyngton
Będą nowe parki narodowe w USA?
Część z wymienionych miejsc, np. oba statki na liście już obecnie ma status muzeum. Sporo z wymienionych nieruchomości zapewne wymaga sporych nakładów by doprowadzić je do stanu, w którym będą mogły przyjmować turystów. Jeszcze inne są w prywatnych rękach i od negocjacji z obecnymi właścicielami zależeć będzie ich ewentualne udostępnienie szerszej publiczności.
Jednak pierwszy krok został już zrobiony i wydaje się, że na przestrzeni kilkunastu lat będą nowe parki narodowe w USA.
Wiele z wymienionych miejsc jest bardzo ciekawych i warto byłoby skonfrontować ich realny wygląd w stosunku do wyobrażeń filmowców z filmów takich jak choćby Gry Wojenne.
Jedyne co może być nieco zniechęcające to ograniczenia dla zwiedzających. Już teraz można w ograniczonym stopniu zwiedzać np. Sedan Crater.
Problem w tym, że można zabrać tam ze sobą właściwie tylko oczy… Zabronione są telefony komórkowe, aparaty, kamery, cokolwiek co ma łączność bluetooth itd. A wiadomo, że w czasach social mediów, jak nie pokażesz zdjęcia to nie byłeś 🙂