fbpx

Korona Poznania 2 – widok na całe miasto

Drugim elementem tegorocznej Korony Poznania było – ciągle jeszcze – gorące ciacho poznańskiej architektury. Mowa oczywiście o centralnie położonym w sercu miasta Bałtyku., budynku który dostał w tym roku tytuł Bryły Roku.

 

Z tego co się dowiedziałem, na zdobycie dachu Bałtyku zapisało się w sumie tego dnia około 100 osób. A biorąc pod uwagę frekwencję to pewnie drugie tyle zapisałoby się od ręki.

Tym razem by dostać się na górę nie było potrzeba drabin. Windą dostaliśmy się na 15 piętro gdzie mieści się najwyżej położona w mieście restauracja. I na co dzień tylko będąc klientem restauracji można podziwiać widok z ostatniego piętra budynku na miasto.

 

Jednak hasło Korona Poznania zobowiązuje. Zatem poszliśmy jeszcze wyżej. Tak jest coś jeszcze wyżej. Szesnaste piętro to dach budynku, na którym jest jeszcze zbudowana całkiem spora platforma obserwacyjna i to ona była celem naszej wycieczki.

 

Korona Poznania

 

 

Widok na całe miasto

 

Dzień na oglądanie panoramy miasta był idealny, słońce oświetlało całe centrum, ale widać było nie tylko centrum Poznania, ale także jego odległe rejony – aż po końce Rataj, ale także Koziegłowy, całe Winogrady i Piątkowo. Powietrze było na tyle czyste, że praktycznie było widać wszystko w promieniu 20, a może i więcej kilometrów.

 

Jedyne czego z platformy nie widać to bezpośrednie sąsiedztwo Bałtyku bo jest ona oddalona od krawędzi budynku.

 

Korona Poznania

 

Z Bałtyku widać szczególnie jak centrum miasta powoli idzie w górę. Nie dostrzegamy tego na co dzień, ale to się dzieje. Wzdłuż ul. Towarowej powstała cała minidzielnica wysokich budynków. Za nimi, na terenach po PKS i PKP pewnie wkrótce zaczną powstawać kolejne.

 

Z drugiej strony jednak wzrastanie miasta w górę ogranicza rzeka torów kolejowych prowadzących do Poznania Głównego. Słyszałem już wiele pomysłów na przykrycie tego terenu, a nawet całkowite zlikwidowanie części torów, wtedy dworzec byłby wahadłem do którego dojeżdżają i odjeżdżają pociągi wyłącznie z jednej strony. Ale to pewnie jeszcze bardzo odległa przyszłość.

 

Korona Poznania

 

Stojąc na szczycie Bałtyku można porównać sobie go z wieżowcem Akademii Ekonomicznej, na ostatnim piętrze którego – wiele lat temu – był punkt widokowy. Bałtyk jest najwyższym punktem, jak dotąd, z jakiego można oglądać i sfotografować Poznań.

 

Jest to też dość niezwykłe miejsce dla osób lubiących fotografować samoloty. Ścieżka podejścia na Ławicę prowadzi niemal nad samym Bałtykiem, dzięki czemu podchodzące do lądowania samoloty można zobaczyć niemal na wyciągnięcie ręki. A pasażerowie samolotu z pewnością mogli bez problemy policzyć ile osób było wtedy na szczycie budynku.

 

Korona Poznania

 

 

 

Przed nami jeszcze 2 wejścia na Koronę Poznania, w najbliższych dniach pokażę Wam jak wygląda miasto z innych wysokich budynków.

 

– – – – –

Zapraszam na fotowyprawy i warsztaty fotograficzne.

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

Zabytkowy most na Gwdzie

Blisko Jastrowia, na północy Wielkopolski znajduje się zabytkowy most na Gwdzie. Jest to mały fragment nieistniejącej już linii kolejowej.

Gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie

Jadąc przez Śląsk, kawałek za Częstochową możecie natrafić na gigantyczny, jedyny taki wiatrak na świecie. Zaprojektował go i zbudował Polak.

Wieża widokowa na Młynicy

Wieża widokowa na Młynicy jest jedną z najnowszych w Polsce, wybudowano ją w 2021 roku. Z jej szczytu można podziwiać widok na Góry Izerskie...

Krzywy las pod Gryfinem

Pod Gryfinem znajduje się wyjątkowe miejsce, które miejscowi nazwali krzywy las. Rosną w nim drzewa, o których wiadomo na pewno tylko to, że nie są typowe. Ponad setka sosen ma dolną część pnia wygiętą w łuk.

Wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce

Jak można było się spodziewać wpływ wojny na ceny w turystyce w Polsce jest znaczny. Oto ceny w najpopularniejszych polskich miastach, które pozwolą wam...
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x