fbpx

Dęby rogalińskie – najciekawsze są te mniej znane

Większość z nas na hasło dęby rogalińskie reaguje skojarzeniem z trzema dębami stojącymi w środku  rogalińskiego lasu. To trzy kilkusetletnie drzewa nazwane od legendarnych założycieli słowiańskich krajów – Lech, Czech i Rus. Są to drzewa, które zazwyczaj oglądają wycieczki szkolne, które przyjeżdżają zwiedzać Rogalin. Ja jednak namawiam do zobaczenia tych, których wycieczki nigdy nie oglądają.

 

 

Dęby rogalińskie – nie tylko trzy legendy

 

Najciekawsze fotograficznie rogalińskie dęby znajdują się nie w lesie ale kilkaset metrów dalej na łąkach nad Wartą. Stoją na terenach zalewowych i przez większą część roku by je sfotografować trzeba brodzić w wodzie. Wiele z nich, już całkiem zasuszonych, ma fantastyczne kształty, które w połączeniu ze słońcem i chmurami tworzą niesamowity klimat zdjęć. Jeśli nigdy tam nie byliście to koniecznie się wybierzcie. Pamiętajcie jednak by nie jechać tam bezpośrednio po deszczowych dniach bo na podmokłych łąkach będzie stała woda, łatwo wtedy wpaść w zagłębienia terenu. Wtedy warto się tam wybrać w towarzystwie kogoś kto zna okolicę i orientuje się, którędy bezpiecznie dotrzeć na miejsce.

 

 

Dęby rogalińskie

 

 

 

Warsztaty fotograficzne z dębami

 

Jeśli podobają Wam się zdjęcia dębów i chcielibyście nauczyć się robić podobne – zapraszam na warsztaty fotograficzne, które odbędą się 9 czerwca. Znajdziecie tam szczegółowy program i możecie od razu się zapisać na warsztaty. Będzie to idealna okazja dla początkujących, ale też już nieco bardziej zaawansowanych fotografów by poprawić swoje umiejętności.

 

 

 

Dęby rogalińskie

 

 

 

Kiedy wybrać się fotografować dęby?

 

Właściwie każda pora roku jest dobra, choć zwłaszcza jesienią i zimą wymaga to wyjątkowego zacięcia do fotografii. Wtedy zwykle łąki są w znacznej części zalane przez wody płynącej obok Warty. W pobliże drzew można się wtedy dostać niemal wyłącznie w wysokich woderach (specjalnym obuwiu do brodzenia w wodzie).

 

Wiosna i lato są znacznie bardziej przyjazne, ale dostępu na miejsce strzegą roje owadów i bez zapasu zniechęcających do kąsania aerozoli nie ma co się wybierać na miejsce.

 

Ale mimo tych przeszkód – warto. Dzięki temu jak wyglądają drzewa można je fotografować o każdej porze dnia, a nawet nocy. I za każdym razem znajdziecie atrakcyjne kadry, którymi zachwycicie oglądających wasze zdjęcia.

 

 

 

Dęby rogalińskie

 

 

Jak dotrzeć do dębów

 

Właściwie każda droga prowadząca do Rogalina jest dobra. Najwięcej miejsc parkingowych znajdziecie przy pałacu w Rogalinie. Stamtąd spacerem obok legendarnych dębów zejdziecie na łąki, a dalej już polnymi drogami i ścieżkami do wybranych drzew.

 

 

Dęby rogalińskie

 

 

 

Dajcie znać jeśli znacie inne ciekawe miejsca z zaschniętymi drzewami na polach i łąkach.

 

– – – – –

Zapraszam na fotowyprawy i warsztaty fotograficzne także w takie miejsca jak łąki nad Wartą.

 

Podoba się? Zapisz się do newslettera o nowych wpisach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODOBNE

Żywkowo – fantastyczna bociania wioska

Na północy Mazur, przy samej granicy leży bociania wioska. Co w niej niezwykłego? Otóż zamieszkuje ją więcej bocianów niż ludzi, a to oznacza naprawdę dużo bocianów do obserwowania.

Całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA

Już wkrótce fotograficzno-astronomiczna okazja tego roku. Będzie to całkowite zaćmienie słońca 2024 w USA, ale obserwować je będzie można także w innych krajach.

Noc polarna

Czas, kiedy słońce nie pokazuje się nad horyzontem. Przeżyj niezwykłe zjawisko jakim jest noc polarna, gdzie każdy dzień jest nieprzerwaną ciemnością.

Efekt halo na niebie – kiedy występuje

Efekt halo fascynuje i inspiruje od wieków, łącząc naukę z magią natury. Czym jest to fascynujące zjawisko atmosferyczne i kiedy występuje?

Wulkan na Islandii – erupcja online

Bardzo wiele osób chciałoby zobaczyć wybuch wulkanu na Islandii na żywo. Z przyczyn oczywistych ma na to szansę tylko garstka ludzi. Można jednak śledzić erupcję online i znacznie bezpieczniej.

Zamek w Stobnicy – ścieżka edukacyjna?

Odwiedziłem zamek w Stobnicy czy raczej tzw. ścieżkę edukacyjną, która wydaje się być zrobiona wyłącznie jako pretekst do zobaczenia z bliska budowli. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to miejsce?

Nowa kładka w Owińskach, nad Wartą

Właśnie została oddana do użytku kładka w Owińskach, nad Wartą. Konstrukcja powstała z myślą zarówno o pieszych jak i rowerzystach.

Zaćmienie słońca 2022 w Polsce

Po dłuższej przerwie czeka nas za kilka dni wyczekiwane przez fotografów zaćmienie słońca 2022. Jak się przygotować do obserwacji i fotografowania tego zjawiska
0
Co o tym sądzisz? Skomentuj!x